Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2340
Rośliny – Opisy

Rhipsalidopsis, Epiphyllum, Schlumbergera – kaktusy bożonarodzeniowe

Nazwa botaniczna: Rhipsalidopsis, Epiphyllum, Schlumbergera

Rodzina: Kaktusowate (Cactaceae)

Wielkość: Są to rośliny które rosną dość szybko, jednak zazwyczaj osiągają 25-30 cm.

Wygląd: Większość roślin z podanych rodzajów wygląda podobnie, posiadają płaskie, mięsiste człony (kształtem przypominające liście) ze szczątkowymi cierniami, które jednak nie są w stanie zranić mieszkających w terrarium zwierząt gdyż owe ciernie są miękkie i bardziej przypominają włoski z wyglądu i dotyku. Kaktusy te charakteryzują się pięknymi kwiatami które rozpoczynają kwitnienie zimą (Zygokaktus) a kończą w maju (Rhipsalidopsis).

Gatunki/odmiany

 • Rhipsalidopsis:
  • Rhipsalidopsis gaertneri o szkarłatnoczerwonych kwiatach, długości 4-5 cm,
  • Rhipsalidopsis rosea o pięciokanciastych, szczeciniasto owłosionych członach i nieco mniejszych różowych kwiatkach,
  • Rhipsalidopsis x graeseri o różowo-fioletowych kwiatach które rosną na szczytach pędów.
 • Epiphyllum: pochodzi z Meksyku i Ameryki Południowej, ma długie spłaszczone łodygi i okazałe czerwone lub białe kwiaty,które potrafią osiągnąć średnicę od 5 do nawet 30cm. Występują przeważnie jako epifity o zwieszających sie pedąch, dlatego też bardzo często są uprawiane na wyższych półkach w terraium by swobodnie mogły zwisać i stwarzać swoistego rodzaju liany.
 • Schlumbergeria, gatunek bardzo podobny do Rhipsalidopsis, różni się budową kwiatów. Spotykane obecnie gatunki to głównie mieszańce skrzyżowane z pokrewnym kaktusem bożonarodzeniowym Zygocactus’em. Kwiaty posiada głównie w kolorach różowych, białych i czerwonych. Choc ostatnio wyhodowano mieszańca o kwiatach żółtych, noszącym nazwę „Gold Charm”.
Przeczytaj też  Asparagus - szparag

Występowanie

Brazylia a także inne rejony Ameryki Południowej i Łacińskiej gdzie panuje klimat gorący.

Informacje dodatkowe

Jeśli chcemy by kaktusy te zakwitły musimy na czas spoczynku, trwający od listopada do marca, umieścić kaktusa w pomieszczeniu chłodnym, gdzie niska temperatura korzystnie wpłynie na zawiązywanie się pąków. Jeśli nie chcemy kłopotać się z tym, możemy kaktusa pozostawić w spokoju by wytwarzał nowe liście i pędy i zarastał terrarium.

Zastosowanie

Terraria tropikalne, może rosnąc także w terrariach stepowych i pustynnych, jednak zalecam tam umieścić je w doniczkach i utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby. Można posadzić także na konarach lub w specjalnych kieszonkach w ściance terrarium stworzonych dla epifitów w paludariach.

Stanowisko

Kaktusy te mogą rosnąc zarówno w miejscu jasnym jak i w lekko pół cienistym ale jak wiadomo im jaśniej tym lepiej i roślina szybciej będzie rosnąc. Preferują miejsca wilgotne i ciepłe, jednak mimo to mogą by trzymane w terrarium pustynnym/stepowym jeśli będzie się je zraszać kilka razy w tygodniu.

Hodowla

Rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów, rosną szybko i w ciągu kilku tygodni potrafią stworzyć niewielki aczkolwiek bardzo klimatyczny, zarośnięty zakątek w terrarium. W czasie kwitnienia nie jest zalecane zraszanie rośliny gdyż kwiaty ulegną gniciu i stracą dekoracyjne walory.

Rozmnażanie

Bardzo łatwe. Najlepiej poprzez sadzonki liściowe, które przed wsadzeniem do wilgotnego podłoża powinny przeschnąć kilka godzin na półce bądź parapecie (nie w bezpośrednim słońcu tylko półcieniu). Można rośliny także podzielić w czasie ewentualnego przesadzania.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński na podstawie własnych doświadczeń i literatury

 • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
 • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”
Przeczytaj też  Nephrolepis - paprotkaZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu