Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
3454
Rośliny – Opisy

Lithops – żywy kamień

 

Nazwa botaniczna

Lithops, 40 gatunków

Rodzina

Aizoaceae (Przypołudnikowate)

Wielkość

W naturze jak i w hodowli kilkunastocentymetrowe. Świetnie nadają się do małych stepowo-pustynnych terrariów.

Wygląd

Kilkunastocentymetrowe, przyozdobione w różnego rodzaju plamki i wzorki koloru beżowego lub brązowego są doskonałym przykładem mimikry. Rosną wśród kamieni więc upodabniają się do nich by uniknąć zjedzenia. Występują pojedynczo lub w małych grupkach. Nie mają łodygi. Mają jedną parę liści co zmniejsza ich zapotrzebowanie w wodę. Są grube i mięsiste gdyż magazynują w swoich liściach wodę, która umożliwia im przetrwanie suszy. Spomiędzy liści wyrastają stosunkowo duże, żółte lub białe promieniste kwiaty. Kwitną zwykle na jesień (na półkuli południowej wtedy jest wiosna, dzięki temu nie zostaje zachwiana równowaga).

Występowanie

Pochodzi z południowej Afryki (Namibia, RPA, Botswana, Zimbabwe).

Informacje dodatkowe

Przeczytaj też  Yucca elephantipes - jukka gwatemalska

Lithops do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje nawozu, ale drobna pomoc w jego postaci nie zaszkodzi. Należy oszczędnie nawozić, ponieważ roślina ta gwałtownie reaguje na nadmiar składników pokarmowych (może się zdarzyć że roślina zginie). Trzeba pamiętać, aby używać do tego celu granulek nawozowych (nie ujmują nić z wystroju w przeciwieństwie do pałeczek).

Zastosowanie

Znajdą zastosowanie w terrariach pustynnych i stepowych. Bardzo dobrze rośnie w otoczeniu skorpionów, jaszczurek. Nie można stosować u ptaszników, gdyż roślina oblepiona pajęczyną, szybko zginie.

Stanowisko

Do prawidłowego wzrostu nie wymaga wiele. Roślinka powinna mieć dostęp do światła, a wilgotność nie może być większa niż średnia (lepiej, żeby była trochę niższa). Musi rosnąc w ciepłym miejscu. Dobrym podłożem jest gliniasty piasek i żwir.

Hodowla

Kamienie wymagają dużo słońca i ciepła. Idealnym podłożem dla nich jest gliniasty piasek i żwir. Podlewanie w małych dawkach zalecane jest w miesiącach od marca do maja oraz od października do listopada. Obfitsze podlewanie wskazane jest od połowy maja do końca września, ponieważ wtedy mają swój intensywny okres wzrostu. W pozostałe miesiące wymagają okresu spoczynku i w tym czasie ich nie podlewamy utrzymując temperaturę w granicach 10÷12°C. Na skutek zbyt wysokiej wilgotności może wystąpić zgnilizna korzeniowa.

Rozmnażanie

Z nasion. Młode rośliny kwitną po 2-3 latach.

 

Opracowanie i źródła informacji

Auratum

Na podstawie własnych doświadczeń.

Podziękowania dla Jolanthe za udostępnienie zdjęć oraz fragmentu opisu ze strony Ogród JoannyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu