Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1121
Skorpiony – Opisy

Opisthacanthus validus

Opisthacanthus validus – skorpion

Iomachus politus jest skorpionem z rodziny Hemiscorpiidae.

Nazewnictwo

W USA znany jest również jako Tanzanian Long-Claw Scorpion

Wygląd

Iomachus politus to niewielki, gdyż dorastający do około 6 cm wraz ze szczypcami i ogonem skorpion o czarnym ubarwieniu, z ciemnobrązowymi odnóżami.

Występowanie

Iomachus politus występuje w Afryce. Znajdziemy go na obszarze Etiopii, Kenii, Mozambiku i Tanzanii.

Biotop

Skorpion ten, zresztą jak inne gatunki z tego rodzaju występuje w wilgotnych lasach tropikalnych i na dużych obszarach porośniętych trawą. Iomachus politus jest bardzo powszechny we wschodniej części Afryki. Kryjówki znajduje nawet pod kamieniami rozrzuconymi w pobliżu ulic.

Zachowanie

Jest spokojny i posiada stosunkowo słaby jad. Jest to skorpion łatwo adaptujący środowisko w terrarium, jak i hodowlę.

Jadowitość

Jad Iomachusa politusa jest słaby i porównywalny do jadu osy lub pszczoły. Zdrowa osoba nie powinna mieć jakichkolwiek objawów. W przypadku dzieci i osób starszych lub chorych należy zachować ostrożność, mieć pod ręką wapno i telefon do lekarza. Jak dotąd nie zanotowano żadnego, powtarzam żadnego ukąszenia śmiertelnego tego skorpiona.

Terrarium

Jako, że jest to stosunkowo nieduży skorpion, wystarczy mu terrarium o powierzchni 20/20 cm. Dla pary powinno być ono odpowiednio większe, na przykład 25/30 cm. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, gdyż skorpion nie jest agresywny ani mocno jadowity. 20-25cm będzie optymalną wysokością. Nasz podopieczny będzie mógł się powspinać, a my będziemy mogli wygodnie operować w terrarium pęsetą.

Przeczytaj też  Hadogenes paucidens

Ponieważ Iomachus politus zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne, jako podłoża użyjemy dobrze trzymającego wilgoć włókna kokosowego lub torfu. Za kryjówkę posłuży nam może kawałek kokosa lub doniczki. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność naturalną, jak i sztuczną. Kolejnym elementem wystroju terrarium są różnego rodzaju korzenie, po których nasz skorpion będzie mógł się wspinać. W terrarium utrzymujemy wysoką wilgotność, a także musimy dobrze zabezpieczyć wszelkie rzeczy, które znajdują się w terrarium, aby nie dopuścić do ich pleśnienia. Na tylnej ściance możemy wykonać tło. Oprócz zastosowań praktycznych podnosi ono również estetykę terrarium, upodabniając się przykładowo do pni drzew w środowisku naturalnym. Nieodzownym elementem w naszym terrarium będzie płytka miseczka z wodą, która podniesie wilgotność w terrarium i zapewni skorpionowi stały dostęp do wody.

Temperatura

Jeżeli chodzi o temperaturę to w nocy wystarczą mu 21-22°C, a w dzień możemy go dogrzewać żarówką 15 lub 25W w zależności od temperatury jaką chcemy osiągnąć oraz od temperatury otoczenia. W dzień optymalna temperatura powinna wynosić 26-28°C. Lepiej, żeby skorpiony miały troszkę chłodniej, niż mielibyśmy je przegrzać i przesuszyć. Poza tym w niższej temperaturze ich tempo metabolizmu zmniejszy się, przez co będą żyły dłużej.

Wilgotność

Iomachus politus to skorpion lubiący wilgoć, dlatego należy utrzymywać ją na poziomie 75-85%. Uzyskamy ten efekt stosując miseczkę z wodą oraz kilkukrotne w tygodniu zroszenie całego terrarium.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Przeczytaj też  Euscorpius italicus

Dymorfizm płciowy

U dorosłych osobników występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Szczypce u samca są dłuższe i szczuplejsze niż u samicy. U podrostków różnica ta nie jest aż tak postrzegalna.

Rozmnażanie

Ciąża trwa dość długo, bo często ponad 12 miesięcy.

Uwagi

Iomachus politus jest skorpionem polecanym dla początkujących hodowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi fascynującymi stworzeniami. Jest tolerancyjny, mało wymagający, słabo jadowity i ma niewielkie rozmiary, co wiąże się z niedużym terrarium. Szczególnie zwraca się uwagę na jego piękny, lśniący kolor.

Opracowanie

Opracował Dominik Wysocki oraz BooYaKa, na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronie:

www.ub.ntnu.no/scorpion-filesZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Opisthacanthus validus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu