Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
5779
Skorpiony – Opisy

Hadogenes troglodytes – skorpion

Hadogenes troglodytes – skorpion

Hadogenes troglodytes (Peters, 1861) – to duży i piękny skorpion. Wyglądem przypomina zwierzaka wyciągniętego spod buta tuż po chrupiącym dźwięku oznajmiającym rozdeptanie. Z uwagi na atrakcyjny wygląd, duże rozmiary, bardzo słaby jad (LD50 = 1800 wg. G.G.Habermehl, 1981) oraz spokojny temperament jest on obiektem marzeń wielu hodowców skorpionów na całym świecie. Ubarwienie jest bardzo zmienne i zależy od miejsca występowania. Najczęściej spotyka się osobniki ciemnożółte i jasnobrązowe, choć np. skorpiony tego gatunku znajdowane na terenie Zimbabwe są niemal całkowicie czarne, a na terenie Botswany czarne z żółtymi nogami. Hadogenes troglodytes jest rekordzistą nie tylko w długości ciąży (18 miesięcy). Jest to najdłuższy skorpion świata. Samce mogą osiągać ponad 21 cm długości.

Ciemno ubarwione osobniki tego gatunku bardzo często oferowane są w handlu jako o wiele rzadsze i droższe Hadogenes bicolor.

Synonimy

  • Hadogenes betschuanicus Penther, 1900 zsynonimizowany przez Newlanda 1970
  • Hadogenes gracilis rhodesianus Hewitt 1935 zsynonimizowany przez Newlanda 1970

Podgatunki

Możemy wyróżnić kilka podgatunków (Kovarik 1998):

  1. Hadogenes troglodytes troglodytes (Peters, 1861) – Mozambik, Afryka Południowa
  2. Hadogenes troglodytes crassicaudatus (Hewitt, 1918) – Botswana
  3. Hadogenes troglodytes dentatus (Hewitt, 1918) – Afryka Południowa
  4. Hadogenes troglodytes letabensis (Werner, 1933) – Afryka Południowa
  5. Hadogenes troglodytes matoppoanus (Hewitt, 1918) – Zimbabwe (dawna Rodezja)
Przeczytaj też  Bothriurus coriaceus

Występowanie

Gatunek ten występuje na terenie Botswany, Mozambiku, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe (dawna Rodezja).

Biotop

Hadogenes troglodytes spotyka się na suchych, skalistych terenach gdzie zamieszkują wąskie skalne szczeliny, zamykając otwór swymi szczypcami.

Terrarium

Z uwagi na rozmiary tego skorpiona terrarium powinno mieć powierzchnię co najmniej 30×40 cm. Jako podłoża używamy kilku- lub kilkunastocentymetrowej warstwy piasku z torfem. Z płaskich kamieni lub w ostateczności kawałków kory budujemy niezbędne kryjówki pod którymi skorpion wykopie płytkie norki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie „skałki” z płaskich, sklejonych ze sobą kawałków piaskowca tak, aby powstała jak największa ilość szczelin w których H. troglodytes bardzo lubi przebywać. W odpowiednio dużym zbiorniku z dostateczną ilością szczelin można hodować parkę tych pięknych skorpionów. Płaska miseczka z wodą jest konieczna. Optymalna temperatura to 23-30°C z nocnym spadkiem o 4-5°C. W lipcu i czerwcu dobrze jest obniżyć dzienną temperaturę do ok. 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 40-60%.

Żywienie

Młodym podajemy małe świerszcze. Dorosłe jedzą świerszcze, karaczany, larwy mącznika i drewnojada. Bardzo często długo poszczą i nie należy się tym przejmować. Mogą wytrzymać wiele miesięcy bez pożywienia.

Dymorfizm płciowy

Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samce w odróżnieniu od samic posiadają nieproporcjonalnie wręcz długie metasomy.

Rozmnażanie

W przypadku tego gatunku nie występuje kanibalizm ani przejawy agresji podczas aktu płciowego. Po bardzo długiej, trwającej 15-18 miesięcy ciąży samica rodzi do 30 sztuk młodych (zwykle ok. 20). Jeśli w terrarium znajduje się odpowiednia liczba kryjówek młode mogą przez długi czas przebywać z matką, korzystając również z upolowanej przez nią zdobyczy. Młode można oddzielić od matki by zapewnić im bardziej kontrolowane warunki. Trzymamy je w niewielkich pojemnikach zapewniając identyczne warunki jak dla osobników dorosłych. Młode rosną bardzo wolno – polecany dla cierpliwych hodowców.

Przeczytaj też  Euscorpius flavicaudis

Uwagi

Piękny, duży i odporny skorpion polecany zarówno początkującym, jak i zaawansowanym hodowcom. Bardzo słaby jad nie jest groźny dla zdrowych ludzi. Skorpion ten broni się za pomocą szczypiec, praktycznie nie używając w takiej sytuacji swego jadu. Powyższe wskazówki mogą być również pomocne hodowcom Hadogenes bicolor.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracowali Bartłomiej Gorzkowski & Ryszard Wolschendorf na podstawie literatury:
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions – Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 – In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; (2001)
Jonathan Leeming SCORPIONS OF SOUTHERN AFRICA. Struik (2003). ISBN 1-86872-804-8ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu