Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
1290
Agama brodata Jaszczurki

KC Paradigm – Nowa odmiana agamy brodatej

KC Paradigm – Nowa odmiana agamy brodatej

Odmiana KC Paradigm po raz pierwszy pojawiła się w hodowli Killer Clutches w USA w 2021 roku. Jak sami hodowcy opisują odmiana powstała ze skrzyżowania samca G-Stripe het trans z samicą Dunner G-Stripe het trans. Ich potomstwo dało dwa osobniki wyróżniające się od pozostałych agam, posiadające plamki szczególnie na brzuchu i na brodzie.

KC Paradigm – Opis odmiany

Odmiana KC Paradigm pochodzi od dwóch agam G-Stripe het trans, więc z definicji KC Paradigm to odmiana agam G-Stripe i Translucent. W przypadku tej odmiany gen trans ulega tylko częściowej ekspresji (tzw. Partial-Trans), gdzie jaśniejsze plamy widoczne na agamie to zwykłe łuski otoczone przezroczystymi łuskami genu trans. Podobnie jak w przypadku odmiany trans, łuski są najbardziej prześwitujące w okresie, gdy agama jest młoda. Dzięki temu jasne plamki są najmocniej widoczne w przypadku młodych agam brodatych. Wraz z wiekiem kontrast między plamkami, a przezroczystymi łuskami jest coraz mniejszy, ze względu na grubość łusek przezroczystych. Niemniej same plamy są widoczne przez cały okres życia agamy.

Odmiany KC Paradigm mogą być mieszane z innymi cechami takimi jak: Dunner, Leatherback, Hypo itd.

Dziedziczenie cechy

W przeciwieństwie do agam brodatych odmiany Paradox, która powstaje przypadkowo, agamy KC Paradigm powstają, gdy skrzyżujemy dwie agamy G-Stripe het trans lub agamę KC Paradigm z inną agamą G-Stripe het trans. W drugim przypadku w prawie każdym miocie powstaje przynajmniej jedna agama o widocznych cechach KC Paradigm.

Przeczytaj też  CoP 18 dobiega końca: Jakie zmiany zostały zatwierdzone na liście CITES?

Agamy KC Paradigm nie powstają, gdy skrzyżujemy jedną z nich z odmianą het Trans (bez G-Stripe). Świadczy to o tym, że KC Paradigm nie jest mutacją zależną od przypadku.

Nie znamy jeszcze dokładnej drogi dziedziczenia się tej cechy. Wszystko sugeruje jednak, że nie jest to proste dziedziczenie jednego genu, lecz kilku. Dotychczasowe rozmnożenia sugerują, że nie jest to zwykła cecha recesywna, jako że potomstwo o widocznych cechach KC Paradigm pojawiało się podczas krzyżowań samca F1 z wieloma niespokrewnionymi samicami. Gdyby to była cecha recesywna ujawniałaby się tylko w przypadku samic noszących gen recesywny, a nie u wszystkich. Nie jest to także cecha dominująca, lub dominacja niezupełna, jako że liczba potomstwa wykazującego cechę KC Paradigm nie była nawet bliska 50%.

Drogą dygresji agamy z podobnego połączenia G-Stripe het trans x G-Stripe het trans, których gen trans ulega całkowitej ekspresji (nie posiadają białych plamek) często zwie się agamami thunderbolt. Charakteryzują się one widoczną czarną krawędzią wzdłuż jasnych pasów na grzbiecie.

Porównanie agam KC Paradigm do odmiany Paradox

Widząc agamy brodate odmiany KC Paradigm od razu na myśl przychodzą agamy odmiany Paradox. Czym zatem różni się jedna odmiana od drugiej?

Najważniejszą różnicą jest to, że plamy w odmianie Paradox pojawiają się i zmieniają się wraz z wiekiem. Świeżo wyklute agamy Paradox wyglądają dokładnie tak samo jak zwykłe agamy, ich plamy wykształcają się później. W przeciwieństwie do nich agamy KC Paradigm posiadają plamy od momentu urodzenia, a ich położenie jest stałe. Odmiany KC Paradigm są również ściśle powiązane z odmianą G-Stripe i Trans, od których pochodzą, nie są losowo pojawiającą się mutacją jak w przypadku Paradox. Na koniec warto też zauważyć, że białe plamy KC Paradigm to nie zmiana koloru, a zwykłe nieprzezroczyste łuski.

Podziękowania

Przeczytaj też  Przywrócenie rodzaju Dolichothele

Na koniec chciałbym podziękować Killer Clutches za udostępnienie zdjęć agam, dzięki którym mógł powstać ten wpis. Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na stronę Killer Clutches podanej w literaturze poniżej.

Źródła

  • https://www.killerclutches.com/kc-paradigm-bearded-dragon
  • https://www.instagram.com/p/CXkiuDiLqWo/

 


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu