Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
2234
Pogona vitticeps - agama brodata Jaszczurki

Wzrost temperatury zmienia płeć embrionów agam brodatych

Kręgowce charakteryzują się dwoma podstawowymi strategiami determinacji płci : genotypową (GSD) oraz środowiskową (ESD), której przykładem może być temperaturowa determinacja płci (TSD). W przypadku gadów, temperaturowa determinacja płci jest charakterystyczna dla hatterii, krokodyli, większości żółwi i niektórych jaszczurek. Do tej pory sądzono, że agama brodata (Pogona vitticeps) charakteryzuje się genotypową determinacją płci. Przy czym podobnie jak u ptaków układ chromosomów ZW determinował płeć żeńską zaś ZZ płeć męską.

Okazało się jednak, że zmiany klimatu mogą indukować zmianę genetycznych samców w samice. Badacze z Uniwersytetu w Canberze wykorzystali genetyczne markery płci i poddali badaniom 131 jaszczurek, które złapano w stanie Queensland w północnej Australii. Okazało się, że 11 z nich będących „zewnętrznymi” samicami (zdolnych do wydawania na świat potomstwa) miało faktycznie chromosomy ZZ, a więc były genetycznymi samcami. Jak mówią badacze to pierwszy tego typu przypadek odwrócenia płci opisany w środowisku naturalnym. Co ciekawe samice będące genetycznymi samcami składały więcej jaj, zaś o płci ich potomstwa decydowała już tylko temperatura (TSD).

Opisane zjawisko ma miejsce w jednym z najszybciej ocieplającym się obszarze Australii przez ostatnie 40 lat. Testy laboratoryjne pokazują, że zmiana z genetycznej na temperaturową determinację płci wydaje się zaczynać w temperaturze ok. 32°C. Naukowcy zauważają, że mechanizmy odpowiedzialne za determinację płci mają ogromny wpływ na przetrwanie gatunków o rozmnażaniu płciowym. Przytaczane wyniki badań, które opublikowano w Nature, rzucają nowe światło na to w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpływać na bioróżnorodność na całym świecie.

Przeczytaj też  Raport z USA (2001)

 

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://www.cbc.ca/news/technology/dragon-lizard-embryos-change-sex-when-temperature-rises-1.3135839
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150704082402.htm
http://www.nature.com/nature/journal/v523/n7558/full/nature14574.htmlZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu