Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
639
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Malacomorpha cyllarus

Malacomorpha cyllarus – PSG 220 – straszyk

Malacomorpha cyllarus – PSG 220 (Westwood, 1859) to gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo. Wydziela substancję obronną o ostrym zapachu, którą rozpyla w postaci sprayu. Należy pamiętać aby po kontakcie z owadami nie dotykać oczu i umyć ręce. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej do czynienia ze straszykami.

Nazewnictwo

Nazwa polska:

Synonimy

Phasma graveolens, Malacomorpha cyllarius 

Występowanie

Jamajka.

Wygląd

 • Samica

  Osiąga 5,5-6 cm długości ciała, które jest koloru brązowego. Całe ciało smukłe, nie posiadające wyrostków. Tuż za głową znajdują się gruczoły, gdzie produkowana jest substancja obronna. Od głowy aż do pierwszej pary odnóży na środku ciała ciągnie się ciemny wąski pasek. Resztę ciała zakrywają długie skrzydła. Długie czułki, przeplatają się dłuższymi odcinkami brązu i czarnymi kropkami.

 • Samiec

  Samiec od samicy różni się tym, że jest mniejszy – osiąga 3,5-4 cm i ma smuklejsze ciało oraz narząd kopulacyjny. Lata dużo lepiej i chętniej od samicy.

 • Młode owady

  Tuż po wykluciu mierzą ok. 1 cm i są w jasnym odcieniu brązu. Długie czułki, przeplatają się bielą i brązem.

 • Jaja

  Koloru ciemnego w kształcie beczki o długości ok. 3 mm, rozrzucane na podłoże.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Utrzymanie wilgotności na poziomie 55-65% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Terrarium zraszamy raz na 2-3 dni. Kopulacja trawa dosyć długo. Samce rzadko opuszczają grzbiet samicy.

 • Młode owady

  Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki. W temp. ok 22°C rozwój od L1 do imago trawa około 4 miesiące. Często zdarza się, że przy łapaniu owadów zamierają one w bez ruchu spadając jak kawałek patyka. Potrafią być też bardzo szybkie. Wchodzi w najmniejsze szczeliny, nawet pod nakrętkę od słoika, w którym trzymamy pokarm. Lubią gromadzić się w jednym miejscu wchodząc na siebie i tworząc pokaźne skupiska na małym obszarze – oczywiście obserwowane przy znacznej ilości owadów.

 • Jaja

  Inkubacja zapłodnionych jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności 70-80% trwa około 4 miesiące.

Żywienie

Gatunek ten żywi się ligustrem. Należy pamięta aby pokarm był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium 25x20x25 cm [dł. x szer. x wys.] zapewni pełny komfort 5 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową.

Rozmnażanie

Płciowe.

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.

Przeczytaj też  Alphitobius diaperinus - pleśniakowiec lśniący


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu