Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
2178
Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia

Kądziołki przędne

Kądziołki przędne → występują u pająków. Są to zmodyfikowane odnóża znajdujące się na odwłoku (po stronie brzusznej), będące cechą charakterystyczną tych zwierząt. Kądziołki to wyniosłości w kształcie stożków, w których występują ujścia gruczołów przędnych. U form prymitywnych kądziołki występują pośrodku odwłoka, w liczbie 4 par, u wyższych w liczbie 3 par z tyłu odwłoka. U części gatunków przednia para jest połączona w nieparzystą strukturę zwaną stożeczkiem (kolulusem), nie mającym otworów gruczołów przędnych, albo jest wykształcona w płytkę przędną (kribellum), z bardzo licznymi otworami gruczołów przędnych. U form, które mają płytkę przędną, na piętkach czwartej pary odnóży lokomocyjnych występują tzw grzebyki (klamastry), z pojedynczym lub podwójnym rzędem szczecin oskórkowych, służące do przędzenia nici pajęczych.

Źródło:
Jura Cz.: Bezkręgowce; Warszawa 1997

Przeczytaj też  Mordellidae - miastkowate


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu