Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
512
Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Skorpiony – Encyklopedia

Głowotułów

Głowotułów → Jest to zarazem przednia część ciała pająka. Tuż nad chelicerami znajdują się oczy (wśród nich wyróżniamy oczka dzienne, które są proste i bez pigmentu – odbijają one światło o barwie perłowej oraz oczka nocne, które mają barwę czarną).

Z głowotułowia wyrastają odnóża kroczne oraz pedipalpy. Jest on jednolitą tagmą i nie wykazuje segmentacji. U pajęczaków, w rozwoju zarodkowym wykształca się z siedmiu segmentów: akronu i sześciu segmentów zaopatrzonych w odnóża. Dwa z nich występują przed otworem gębowym, reszta za. W głowotułowiu umieszczony jest żołądek, uchyłki jelita środkowego, a także zwój mózgowy.

Przeczytaj też  Gamety, komórki płciowe, komórki rozrodcze


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu