Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
2417
Jaszczurki – Opisy, Kameleonowate

Brookesia therezieni

Brookesia therezieni – kameleon

Kameleony z rodzaju Brookesia należą do najmniejszych kameleonów świata, o wielkości od zaledwie 30 mm do 110 mm. W przypadku Brookesia therezieni (Brygoo & Domergue, 1970) długość ciała wynosi do 100 mm.

Wszystkie Brookesia są prawie całkowicie jaszczurkami naziemnymi, spędzając większość czasu na dnie lasu. Tylko w nocy niektóre osobniki wspinają się na najniższe gałązki zarośli, gdzie śpią.

Ich wygląd odzwierciedla zajmowane siedlisko – są doskonale zamaskowane przebywając pośród liści.
Głównym obszarem występowania Brookesia są tropikalne lasy deszczowe, jednakże niektóre gatunki występują na obszarach suchych lasów liściastych. Występowanie niektórych gatunków na niskich wysokościach i obszarach suchszych sugeruje okres w historii Madagaskaru kiedy klimat był bardziej wilgotny a lasy deszczowe szerzej rozpowszechnione.

Brookesia pozornie nie przypominają kameleonów, jednakże posiadają wszystkie cechy typowe, choć znacząco ograniczone. Ich zdolność do zmiany koloru jest niewielka, ogon bardzo krótki i prawie nie chwytny.
Wspólną cechą dla wszystkich kameleonów z rodzajuBrookesia jest udawanie w przypadku zagrożenia liści. Składają nogi pod brzuch w w taki sposób aby były niewidoczne, delikatnie tocząc się bokiem przypominają w ten sposób suche liście nie wietrze.

Zagrożone osobniki wytwarzają także wibracje ciała, próbując w ten sposób powstrzymać niedoszłego napastnika.

Przeczytaj też  Lygodactylus picturatus - gekon żółtogłowy*

Jako rodzaj są bardzo liczne, obecnie znanych jest 30 gatunków Brookesia. Większość opisanych gatunków zajmuje jednak niewielkie obszary i znanych jest tylko z jednej lokalizacji.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Perinet Leaf Chameleon

Długość życia

2-3 lata

Występowanie

Madagaskar

Aktywność

Dzienna

Wygląd

Wygląd samca

Wygląd bardzo podobny do Brookesia superciliaris. Ciało wydłużone i lekko spłaszczone, ogon krótki, nogi bardzo cienkie i krótkie. Odnóża zamykają się w charakterystyczny dla kameleonów kleszczowy sposób. Kask składa się z dwóch odrębnych zakrzywionych do przodu i lekko w bok trójkątnych wyrostków. Wyrostki te są odrobinę mniejsze i bardziej zaokrąglone niż u Brookesia superciliaris. Podstawa każdego kasku znajduje się bezpośrednio nad oczyma. Na gardle występuje kilka kolców. Kolce również bo bokach grzbietu, ukierunkowane ku dołowi zwierzęcia. Zmiana barwy dla obu płci mocno ograniczona, główny kolor to brąz, pojawiające się przebarwienia mają upodobnić kameleona do liścia.

Rozróżnienie płci jest trudne, możliwe tylko u dobrze nawodnionych samców w postaci niewielkiego zgrubienia u nasady ogona.

Wygląd samicy

Wygląd za wyjątkiem zgrubienia u nasady ogona taki sam jak u samców.

Cechy szczególne

Jest możliwość trzymania tych kameleonów w parach lub haremach.

Biotop

Brookesia therezieni jest to kameleon zamieszkujący górskie lasy deszczowe w centralno-wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Gatunek ten można spotkać na wysokościach 900-1500 m n.p.m, m.in. w okolicach Andasibe-Mantadia National Park czy Ankeniheny-Zahamena Reserve. Region ten ma klimat tropikalny bez wyraźnego okresu suchego. Opady są bardzo obfite i występują przez cały rok. Lato jest dość ciepłe i bardzo wilgotne, okres suchy wyraźnie chłodniejszy z równie wysoką wilgotnością. Biorąc pod uwagę iż Brookesia therezieni jest gatunkiem zamieszkującym dno lasu, wilgotność przy ściółce prawie zawsze wynosi 90-99% a temperatury są niższe o parę stopni niż w koronach drzew.

Przeczytaj też  Phelsuma nigristriata

Temperatura

Lato: dzień 21-23°C, noc 18-20°C. Zima: dzień 15-20°C noc 10-15°C.

Wilgotność

Dzień 80-90%, noc 90-99%.

Terrarium

Terrarium tropikalne. Terrarium częściowo siatkowe bez wyraźnego miejsca do wygrzewania. Nie stosujemy wysokich terrariów, te kameleony z tego nie korzystają. Wysokość zbiornika powinna wynosić do 40 cm. O wiele lepiej wydłużyć terrarium tak aby Brookesia w naturalny dla siebie sposób miały możliwość chodzenia po dnie terrarium.

Biorąc pod uwagę środowisko życia tych kameleonów tj. dno lasu oraz wysoką wilgotność odpowiednim rozwiązaniem zapewniającym światło oraz niewielkie ilości ciepła będzie żarówka „ekologiczna”. Żarówki tego typu powodują niewielki wzrost temperatury oraz nie przesuszają powietrza co ma miejsce przy żarówkach lustrzanych itp. Nie stosujemy świetlówek UVB, w naturze kameleony te mają bardzo ograniczony dostęp do pełnego spektrum światła.

Wyposażenie terrarium dość nietypowe jak na kameleony. Głównie musimy zadbać o podłoże które będzie trzymało wilgoć, a także liście i niewielkie gałązki, które wysypiemy na podłoże. Można także użyć kawałków pni drzew czy kory pod którymi kameleony będą się chowały. Odtwarzamy w ten sposób warunki które występują w siedliskach Brookesia. Pod źródłem światła umieszczamy kilka wyższych gałązek tak aby kameleony mogły się wygrzać zaraz po włączeniu światła w terrarium, oraz czuć bezpieczniej w nocy. Niektóre osobniki spędzają noce na niskich zaroślach, w naturze spotykano te kameleony nawet powyżej wysokości pół metra.

Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego osobnika: 30x20x20 cm, dla pary 45x45x30 cm.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny, UVB niepotrzebne, gatunek z terenów leśnych.

Żywienie

Karmimy 2-3 razy w tygodniu, samice i młode częściej. Wszelkie witaminy powinny być podawane sporadycznie 2-3 razy w miesiącu. Wapń młodym i ciężarnym samicom podajemy co drugie karmienie. Są to niewielkie kameleony, dlatego też decydując się na Brookesie musimy mieć stały dostęp do małej karmówki np. podrośniętego wylęgu świerszczy, muszek owocowych, wylęgu karaczanów.

Przeczytaj też  Varanus eremius

Rozmnażanie

Brak danych o rozmnażaniu.

Zimowanie

Pseudozimowanie jest prawdopodobnie niezbędne do rozmnażania. Stopniowo obniżamy temperaturę oraz skracamy dzień. Okres pseudozimowania powinien wynosić minimum 2-3 miesiące.

Uwagi

Jeden z kilku gatunków Brookesia dostępnych legalnie w handlu. Madagaskar zezwala na wywóz kilku setek zwierząt z tego gatunku rocznie. Jest to niewielka liczba, kameleony te jako WC w sprzedaży pojawiają się bardzo rzadko. Gatunek trudny w hodowli dla osobników WC, dla osobników CB, które niestety pojawiają się niezwykle rzadko, umiarkowanie trudny w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Marcin Nawrot na podstawie:

  1. http://www.iucnredli…etails/176298/0
  2. http://www.chameleon…02SepSmith.html
  3. Lutzmann, N. & Flamme, A.: Field Observations, Captive Care, and Breeding of the Stump-Tailed Chameleon Brookesia thieli Núm.35: „Chameleons”
  4. Necas, P. & Schmidt, W.: Mysterious Mini-Dragons – The Stump-Tailed Chameleons Brookesia and Rhampholeon Núm.35: „Chameleons”
  5. C. J. Raxworthy, R. A. Nussba, Systematics, speciation and biogeography of the dwarf chameleons (Brookesia; Reptilia, Squamata, Chamaeleontidae) of northern Madagascar.
  6. Nick Garbutt, Hilary Bradt, Derek Schuurman, „Madagascar Wildlife – A Visitor’s Guide”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu