Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [54]
Loading...
5227
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus brevicauda – waran karłowaty

Varanus brevicauda – waran karłowaty

Varanus brevicauda (Boulenger, 1898) to najmniejszy współcześnie żyjący gatunek warana. Wyglądem i budową ciała nie odbiega od swoich bardziej okazałych kuzynów. O krępej budowie ciała i silnych kończynach, krótkim ogonie (stąd epitet gatunkowy – „krótkoogonowy”), nieprzekraczającym długości tułowia. Ubarwienie od żółtawo-brązowego po czerwonawo-brązowy z licznymi owalnymi plamkami. W warunkach naturalnych wyjątkowo skryty i płochliwy, stąd bardzo rzadko widywany (z obserwacji wynika, że na 1 ha przypada ok. 20 dorosłych osobników). W warunkach niewoli uważany za gatunek dość kontaktowy.

Wygląd

Samiec dorasta do 20-23 cm SVL, natomiast samica do 18-21 cm SVL.

Długość życia

Dożywa do 7 lat i więcej.

Temperatura

W dzień utrzymujemy na poziomie około 25-30°C, pod promiennikiem do 50°C. Nocą około 20°C.

Wilgotność

40-50%.

Terrarium

Terrarium pustynne. Ze względu na często okazywaną agresję w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku problemem może być utrzymanie pary w 1 terrarium, stąd potrzeba zapewnienia im wyjątkowo przestronnego zbiornika, o grubej warstwie podłoża, umożliwiającym kopanie nor. Odpowiednio osadzone i zabezpieczone przed osunięciem się płaskie kamienie czy łupki piaskowca, zasuszony korzeń czy kępa suchej trawy mogą stanowić dopełnienie monotonnego, pustynnego wystroju zbiornika. Cykl oświetlenia 14 godzinny. UVB 10%.

Przeczytaj też  Hemidactylus turcicus - gekon turecki

Żywienie

Mimo niewielkich rozmiarów i ten gatunek zasługuje na miano drapieżców; w naturze poluje na wszelkiego rodzaju bezkręgowce, małe gady oraz pożera ich jaja, nie pogardzi również znalezioną padliną. W warunkach niewoli będzie akceptował łatwo dostępne owady karmowe i in. bezkręgowce, o odpowiedniej wielkości. Nie stwierdzono aby w warunkach terraryjnych interesował się martwym pokarmem.

Rozmnażanie

Dojrzewają w wieku 1-2 lat (przy długości tułowia ok. 8 cm u samic i 7 cm u samców). Samica zazwyczaj składa 2-3 jaja (wyjątkowo rzadko do 5 jaj) i może ich składać do trzech razy, w ciągu sezonu rozrodczego. Jaja inkubujemy w temperaturze ok. 30°C, przy nieco niższej wilgotności niż w przypadku innych gatunków. Okres inkubacji w takich warunkach trwa 70-100 dni. W 3-4 dni od wyklucia maluchy rozpoczynają pobierać pokarm, a odchowanie ich nie powinno nastręczać żadnych problemów.

 

Zimowanie

Przed przystąpieniem do rozmnażania powinno zapewnić się i tym waranom kilkutygodniowy okres zimowego odpoczynku ze zmniejszoną temperaturą i nieco krótszym dniem.

 

Uwagi

Poza Australią mało kto może poszczycić się posiadaniem w swej kolekcji tego gatunku.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie

  1. Australian Journal of ZoologyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu