Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1486
Węże – Opisy, Zdradnicowate

Bungarus fasciatus – krajta żółtopręga

Bungarus fasciatus – krajta żółtopręga

 

Nazewnictwo

Nazwa polska: Krajta żółtopręga

Nazwa angielska: The banded krait

Nazwa niemiecka: Der Gelbgebänderte Krait

Systematyka

Rodzina: Elapidae – zdradnicowate

Podrodzina: Elapinae

Gatunek: Krajta żółtopręga Bungarus fasciatus (Schneider, 1801):

Wygląd

Duży wąż osiągający 140-180 cm, maksymalnie 225 cm o smukłym ciele oraz krótkim, tępo zakończonym ogonie. Ciało jest wyraźnie trójkątne w przekroju, a wzdłuż linii kręgosłupa ciągnie się rząd powiększonych heksagonalnych łusek. Głowa jest owalna, w niewielkim stopniu odróżnia się od szyi. Oczy małe z okrągłą źrenicą. Łuski grzbietowe gładkie, ułożone w 15 rzędach.

Ubarwienie tego węża stanowią leżące na przemian, szerokie czarne i żółte pasy. Wierzch głowy jest czarny z żółtą plamą w kształcie litery „V”. Boki głowy są żółtawe. Strona brzuszna ubarwiona jest tak samo jak grzbietowa.U niektórych osobników barwa żółta może być zastąpiona przez kremowo-białą.

Występowanie

Południowo-wschodnia Azja, od płn.-zach. Indii, Nepalu i Buthanu, poprzez Bangladesz, Myanmar, płd.-wsch. Chiny (wraz z wyspą Hainan), Wietnam, Laos, Tajlandię po Malezję, Singapur i Indonezję (Sumatra, Jawa, Borneo).

Przeczytaj też  Coluber constrictor

Biotop

Zamieszkuje wilgotne trawiaste równiny, lasy tropikalne, zarośla namorzynowe. Mimo iż preferuje raczej obszary nizinne, spotyka się go także na terenach wyżej położonych, do wysokości 1300 m. n.p.m. (miejscami nawet do 2300 m. np.m.). Zwykle znajdowany blisko zbiorników wodnych. W wielu częściach Azji pospolicie występuje na plantacjach drzew kauczukowych, polach ryżowych i okolicach ludzkich siedzib.

Aktywność

Prowadzi nocny, naziemny tryb życia.

Zachowanie

Porusza się raczej powoli, przeszukując ściółkę w poszukiwaniu zdobyczy. Jego ofiarami padają najczęściej inne węże, włączając osobniki własnego gatunku. Czasami zjada również jaszczurki, żaby i ryby.

Ciekawostki

Podobnie jak w przypadku wszystkich przedstawicieli rodzaju Bungarus, źrenice tego gatunku posiadają bardzo małą zdolność akomodacji świetlnej i nie są przystosowane do zbyt intensywnego dziennego światła. Za dnia jest to więc wąż o bardzo o bardzo spokojnym, niekiedy wręcz letargicznym usposobieniu. Niepokojony w dzień zwija się, za wszelką cenę próbując schować głowę w sploty ciała. Rzadko kiedy kąsa. Po zapadnięciu zmroku uaktywnia się i staje się wówczas bardzo pobudliwy i agresywny.

Jadowitość

Neurotoksyny pre- i postsynaptyczne. Jednorazowo przy ukąszeniu może wprowadzić do rany ok. 43 mg jadu. Podskórna dawka LD50 dla myszy wynosi 3,6 mg/kg, natomiast dawka śmiertelna dla człowieka szacowana jest na ok. 10 mg. Jad charakteryzuje się bardzo słabym działaniem miejscowym. Dopiero po pewnym czasie zaczynają pojawiać się pierwsze objawy ze strony układu nerwowego. Bez podania specyficznej surowicy, po upływnie 6-24 godzin może nastąpić śmierć z powodu niewydolności układu oddechowego.

Przeczytaj też  Lampropeltis nigrita - lancetogłów czarny

Rozmanażanie

Jajorodny. Samica składa 3-14 jaj, których inkubacja w temperaturze 27-33 C trwa ok. 44 dni. Wylęgnięte młode mierzą 25-35 cm. Po upływie 3 lat uzyskują dojrzałość płciową.

Surowice

ANTIVENIN POLYVALENT®
Bio Farma
Jl. Pasteur 28
Bandung 40161
Tel:+62-22-203-3755, Fax:+62-22-204-1306
Indonezja

MONOVALENT KRAIT VENOM ANTISERUM®
Central Research Institute
173204 Kasauli (H.P.)
Telefon:+91-1-792-72114
Fax:+91-1-792-72049
Email: director@crikasauli.com
Strona: www.crikasauli.com
Indie

POLYVALENT ANTI SNAKE VENOM SERUM®
Central Research Institute
173204 Kasauli (H.P.)
Telefon:+91-1-792-72114
Fax:+91-1-792-72049
Email: director@crikasauli.com
Strona: www.crikasauli.com
Indie

BANDED KRAIT ANTIVENIN®
Thai Red Cross
Rama VI Road 1871, Pathumwan
10330 Bangkok
Tel:+66-2-252-0161, Fax:+66-2-254-0212
Tajlandia

 

Opracowanie

Autor: Janek Detka

Źródła:
David Hegner „Jedovatí hadi v přírodě a v teráriích”
Wacław Jaroniewski „Jadowite węże świata”
Mark O’Shea „Venomous Snakes of the World”
Piotr Sura „Encyklopedia współczesnych płazów i gadów”
Gernot Vogel „Venomous Snakes of Asia”
http://www.toxinology.com

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu