Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
5932
Avicularia, Ptaszniki – Opisy

Avicularia minatrix

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Avicularia minatrix – ptasznik

Gatunek ten ma liczne grono zwolenników, ceniących go przede wszystkim za ciekawe ubarwienie

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Venezuelan redstripe

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Jako gatunek został sklasyfikowany w 1903 roku przez Pocock’a.

Wygląd

Bardzo charakterystyczny gatunek. Wzór ubarwienia nie zmienia się w zasadzie przez całe życie pająka, delikatnie wahają się tylko kolory. Młode osobniki mają około 8 milimetrów długości ciała i są koloru jasnobeżowego, na odwłoku występuje czarno – czerwony wzór. Dorosłe samice beżowo – różowe, z mocnym czerwono – czarnym wzorem na odwłoku. U dorosłych samców ciemna plama na odwłoku większa niż u samic, charakterystyczna dla większości przedstawicieli rodzaju Iridopelma.

Jest to najmniejszy z obecnie występujących w hodowli gatunków z rodzaju Avicularia, dorosłe samice bardzo rzadko przekraczają 4,5 cm długości ciała, samce zwykle poniżej 3 cm długości ciała.

Występowanie

Na wolności występuje w Wenezueli.

Przeczytaj też  Aphonopelma hentzi

Biotop

W naturze zamieszkuje wyższe krzewy oraz rośliny z rodzaju Bromelia.

Długość życia

Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, chociaż niektóre źródła podają że dłużej, samce minimum pół roku po ostatniej wylince, choć w dobrych warunkach żyją znacznie dłużej.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Gatunek ten nigdy nie przejawia agresji, w razie zagrożenia ratuje się ucieczką, należy do bardzo „płochliwych” i ostrożnych ptaszników.

Jadowitość

Jad słaby.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode Avicularia minatrix karmimy niewielkim, aktywnie poruszającym się pokarmem np. karaczanami szarymi, tureckimi wylęgiem świerszcza. Starsze chętnie jedzą wszelkiego typu karaczany, można urozmaicić dietę drewnojadami, lub dużymi mącznikami. Dbamy o regularnie usuwanie resztek pokarmu. 

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode utrzymujemy w pojemnikach wyższych niż szerszych, dobranych do wielkości malucha. Dorosłe osobniki wymagają terrarium o minimalnych wymiarach 10x10x20cm. W środku umieszczamy sztuczne, lub naturalne,ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie. Dbamy o dobrą wentylację terrarium zapobiegającą tworzeniu się pleśni. 

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25-29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75-85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Samce są mniejsze od samic i mają krótsze odnóża. Nie mają haczyków przedniej parze odnóży. Na nogogłaszczkach posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).

Przeczytaj też  Ephebopus murinus

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Avicularia minatrix jest dość trudnym w rozmnażaniu pająkiem. Nie ma co prawda problemu z dobieraniem par do rozrodu i zachowaniem czystości gatunkowej, jednak wiele prób dopuszczania kończy się przyśpieszonym linieniem samic.

Prawdopodobnie w naturze istotną rolę w procesie rozmnażania tego pająka odgrywa nie do końca poznany przez hodowców czynnik środowiskowy. 

Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy minimum 3 cm długości ciała, nie zaleca się jednak dopuszczania przed osiągnięciem przez samicę pełnych 3,5 cm długości ciała. Trwa to zwykle około 2 lat. Samce dojrzewają zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im 1,5-2 lata. Samce posiadają haki na przednich odnóżach, którymi podnoszą samice podczas kopulacji. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1 do 4 miesięcy po kopulacji. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II) Samica składa niewiele bo tylko 30-70 jaj. 

Uwagi

Nadaje się na pierwszego pająka nadrzewnego, jednak nie jest dobrym wyborem dla osób które będą podchodziły do próby rozmnożenia, bez doświadczenia na innych gatunkach. 

 

Opracowanie i źródła informacji

KATARZYNA PAŚ „PASIA” 
opracowano na podstawie własnych doświadczeń

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Avicularia minatrix – raport rozmnożeniowyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu