Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
6770
Avicularia, Ptaszniki – Opisy

Avicularia geroldi

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Avicularia geroldi – ptasznik

Gatunek uznany za nomen dubium. Osobniki określane jako Avicularia geroldi w hodowli to najprawdopodobniej Avicularia avicularia.

 

Literatura

  1. Fukushima, C. S. & Bertani, R. (2017). Taxonomic revision and cladistic analysis of Avicularia Lamarck, 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae) with description of three new aviculariine genera. ZooKeys 659: 1-185, Suppl. 1-5. doi:10.3897/zookeys.659.10717

 

 


Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za nomen dubium

 

Avicularia geroldi – ptasznik

Gatunek uznany za nomen dubium. Osobniki określane jako Avicularia geroldi w hodowli to najprawdopodobniej A. avicularia.

Gatunek opisany przez Tesmoingt’a w 1999 roku, w hodowlach dość popularny, niestety zdarzają się przypadki mylenia Avicularia geroldi z innymi gatunkami, lub też dopuszczania „w ciemno” dorosłymi samcami u których nie można już właściwie ocenić czystości gatunkowej, w wyniku czego spotyka się osobniki będące najprawdopodobniej mieszańcami z innymi gatunkami. Populacja w Polsce nie jest wyrównana, zdarzają się bardzo ładne osobniki pochodzące w prostej linii od pierwszych odławianych sztuk, niestety sporo także sztuk które już prawie w niczym nie przypominają osobników na podstawie których opisano gatunek.

Przeczytaj też  Idiothele mira
Warunki hodowli
Wilgotność 75-85%
Temperatura w dzień: 25-29°C
Temperatura w nocy: 23-25°C
Terrarium 30/25/40 cm
(dł./szer./wys.)

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Brazilian Bluegreen Bird Eater, Brazilian Blue Pink Toe Bird Eater

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae


Wygląd

Gatunek wbrew obiegowej opinii dość charakterystyczny.

Młode mają wyraźnie bardziej blady kolor od większości innych gatunków rodzaju Avicularia, ma to związek z późniejszym kolorem. Długość ciała maluchów oscyluje wokół centymetra.

Około 4 wylinki młode ciemnieją, natomiast około 6 mają już wyraźnie niebieski kolor, który utrzymuje się przez całe dorosłe życie pająka. Już od około 7- 8 wylinki kolor jednolicie niebieski na całym ciele, dłuższe włoski także koloru niebieskiego, w tym wieku brak czerwonawych włosków, czy białych zakończeń. Dorosłe samice czysto morskiego koloru (zielono – niebieskie), także wszystkie dłuższe włoski na ciele są dokładnie tego samego koloru, brak obrączek na odnóżach, stopy zakończone pomarańczowymi włoskami. U starszych samic mogą pojawić się czerwonawe włoski na dwóch ostatnich parach odnóży, kolor blednie, nie jest już tak uderzająco czysto – niebieski, włoski także stają się jaśniejsze. Dorosłe samce także niebieskie, lecz kolor jest już ciemniejszy, jaśniejsze tylko uda, na których dobrze widać typowy dla gatunku kolor.

Na tylnych odnóżach zdarzają się pojedyncze czerwonawe włoski.

Przeczytaj też  Citharacanthus longipes

Bardzo duży gatunek, samice dorastają do 7, a nawet 7,5 cm, długości ciała, samce zwykle do 5 cm, ale zdarzają się osobniki przekraczające nawet 6 cm długości ciała.

Występowanie

Zamieszkuje lasy deszczowe Brazylii.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Zdarzają się osobniki agresywne, choć na ogół pająk ten preferuje ucieczkę. Jad słaby.

Długość życia

Samice dożywają co najmniej 6-7 lat, samce minimum pół roku po ostatniej wylince, choć w dobrych warunkach żyją znacznie dłużej.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode Avicularia geroldi karmimy aktywnie poruszającym się pokarmem np. karaczanami szarymi, tureckimi, młodymi świerszczami. Starsze chętnie jedzą wszelkiego typu karaczany, można urozmaicić dietę drewnojadami, szarańczą, a nawet niedużymi karaczanami madagaskarskimi. Dbamy o regularnie usuwanie resztek pokarmu.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Młode utrzymujemy w pojemnikach wyższych niż szerszych, dobranych do wielkości malucha. Dorosłe osobniki wymagają terrarium o minimalnych wymiarach 20x20x35cm, ale przy taki dużym gatunku warto zadbać o większe terrarium. W środku umieszczamy sztuczne, lub naturalne,ale wyłącznie niepleśniejące elementy wystroju takie jak liście i korzenie. Dbamy o dobrą wentylację terrarium zapobiegającą tworzeniu się pleśni.

Temperatura

Utrzymujemy temperaturę na poziomie 25-29°C, z nieznacznymi spadkami nocnymi (2-3°C). Ważne aby pająk miał możliwość wyboru najkorzystniejszego pod względem temperatury miejsca w terrarium.

Wilgotność

Wilgotność na poziomie 75-85%. Raz na kilka dni zraszamy ścianki terrarium, przedstawiciele rodzaju Avicularia bardzo chętnie pobierają z nich wodę.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Samice osiągają dojrzałość płciową około 10-11 wylinki, przy minimum 4,5 cm długości ciała, trzeba jednak pamiętać o tym że to bardzo duży gatunek i zbyt wczesna kopulacja może spowolnić a nawet zatrzymać wzrost samicy, w związku z tym nie zaleca się dopuszczania przed osiągnięciem przez samicę pełnych 5,5 cm długości ciała. Trwa to zwykle ponad 2 lata. Samce dojrzewają zwykle po około 9-10 wylince, co zajmuje im 1,5-2 lata. Samce posiadają haki na przednich odnóżach, którymi podnoszą samice podczas kopulacji. Napełnionego samca umieszczamy w terrarium samicy, kontrolując cały przebieg kopulacji i w razie potrzeby asekurując samca. Po zakończonej kopulacji samca przekładamy do osobnego pojemnika. Dopuszczanie powtarzamy 2-3 razy napełnionym samcem. Kokon budowany jest zwykle od 1,5 do 4 miesięcy po kopulacji. Zostawiamy go z samicą na minimum 3,5 tygodnia, po czym odbieramy (po tym czasie w kokonie powinny być już nimfy II) Samica składa zwykle 70-200 jaj.

Przeczytaj też  Haplopelma aureopilosum

Gatunek ten jest w Polsce rozmnażany kilkanaście razy w roku.

 

Opracowanie i źródła informacji

KATARZYNA PAŚ „PASIA”
opracowano na podstawie własnych doświadczeń oraz:
„Tesmoingt, M. 1999. Description de Avicularia geroldi n. sp. (Ile de Santana-Bresil) (Araneae: Theraphosidae: Aviculariinae).”

Fukushima, C. S. & Bertani, R. (2017). Taxonomic revision and cladistic analysis of Avicularia Lamarck, 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae) with description of three new aviculariine genera. ZooKeys 659: 1-185, Suppl. 1-5. doi:10.3897/zookeys.659.10717

 

Raport rozmnożeniowy

  1. Avicularia geroldi – raport rozmnożeniowy

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu