Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
501
Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma schmidti

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Aphonopelma schmidti – ptasznik

Obecnie uznawany za młodszy synonim Aphonopelma chalcodes

 

Literatura

  1. Schmidt, G. (2003l). Die Vogelspinnen: Eine weltweite Übersicht. Neue Brehm-Bücherei, Hohenwarsleben, 383 pp.

 


Poniżej prezentujemy opis sprzed uznania za synonim

Aphonopelma schmidti – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1995 roku przez Smith’a. Na wolności występuje w USA (Arizona). Latem temperatura sięga tam nawet 48 stopni. Angielska nazwa tego ptasznika to Mineral Mountain Rost Rump Tarantula.

Samice dorastają do 6-6,5 cm ciała, samce są mniejsze i mierzą ok. 4 cm ciała.

Podstawową barwą tego ptasznika jest brąz. Odwłok jest o ton ciemniejszy od reszty ciała. Porastają go rzadkie, jasne włoski. Ciemna odmiana (tzw. dark form) jest ubarwiona ciemniej – pierwszy człon odnóży i nasada kłów jadowych są ciemnobrązowe. Stopy są ciemniejsze od reszty odnóży.

Wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 25/20/20 cm (szer./dł./wys.). Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. W terrarium można umieścić miseczkę z wodą. Wymaga temperatury w granicach 28-35°C, z nocnymi spadkami do 21-22°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-70%.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Przeczytaj też  Lasiodora itabunae

Gatunek bardzo rzadki w hodowli. Niektóre osobniki są nerwowe i mogą wyczesywać włoski parzące z odwłoka.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu