Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
344
Krokodyle – Artykuły

Antybiotyki z krwi aligatora?

Biochemicy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie znaleźli we krwi aligatora amerykańskiego, aligatora missisipskiego (Aligator missisipiensis) substancję o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Badaczy już kilka lat temu zainteresowało, że zamieszkujące Amerykę Północną aligatory bardzo rzadko umierają z powodu infekcji. W serii doświadczeń prowadzonych in vitro na próbkach krwi wykazano, że zwierzęta te mają niezwykle wydajny układ immunologiczny, potrafiący zwalczyć nawet wirusa HIV i wirusa opryszczki. Obecnie dowiedziono, że aligatory produkują przeciwciała skuteczne w obronie organizmu przed infekcją gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA) oraz sześcioma z ośmiu testowanych szczepów Candida albicans, który wywołuje trudną do leczenia drożdżycę.

Wyniki doświadczeń zaprezentowano na 235 sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które odbywało się w Nowym Orleanie 6-10 kwietnia br. Według badaczy, białek o tych niezwykłych właściwościach jest we krwi aligatora co najmniej cztery, uczeni zaproponowali dla nich wspólną nazwę – alligacyny. Leki oparte na alligacynach mogłyby pojawić się na rynku za około 10 lat.

Na podstawie Puls Medycyny nr 8/2008

Przeczytaj też  Ludzka głupota nie zna granic - dokąd zmierza terrarystyka?


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Antybiotyki z krwi aligatora?

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu