Wiadomości


20 lutego 2020 / Jaszczurki

Floryda chce zakazać hodowli legwanów zielonych i teju (Salvator i Tupinambis)

Władze Florydy debatują nad wprowadzeniem zakazu hodowli legwanów zielonych (Iguana iguana) oraz teju z rodzajów Salvator i Tupinambis. Wielu terrarystów zamieszkujących Florydę spodziewało się takiego zakazu.
Czytaj więcej
7 lutego 2020 / Pajęczaki, Ptaszniki

Dwa nowe gatunki ptaszników z rodzaju Cyriocosmus

Jeszcze pod koniec zeszłego roku pojawiła się publikacja o dwóch nowych gatunkach z rodzaju Cyriocosmus. Publikacja stworzona przez czeskiego naukowca Radan Kaderka z Uniwersytetu w Brnie. Tym samym rodzaj ten powiększył się z 22 do 24 gatunków.
Czytaj więcej
Giełda terrarystyczna Hamm
14 stycznia 2020 / Pozostałe newsy

Czy 2020 to ostatni rok dla giełdy terrarystycznej w Hamm?

  Aktualizacja: 2020.08.20 Oczywiście zamieszanie spowodowane pandemią koronawirusa pewnie nie jednemu pokrzyżowało plany. Na szczęście dla giełdy terrarystycznej w Hamm...
Czytaj więcej
16 grudnia 2019 / Żółwie

Żółw ozdobny (Trachemys scripta) – nowy podgatunek, czy brak podgatunków?

Żółw ozdobny (Trachemys scripta) tradycyjnie dzielony jest na 3 podgatunki. Jak się jednak okazuje nowe badania genetyczne podważają ten podział. Podgatunki te są na tyle blisko spokrewnione, że powinny zostać uznane za jeden gatunek, a różnice w wyglądzie to tylko różnice na poziomie poszczególnych populacji, bez znaczenia dla taksonomii.
Czytaj więcej
14 grudnia 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Pajęczaki, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

Aktualizacja aneksów UE. Od teraz gekony toke i inne kręgowce trzeba rejestrować

Ostatni element układanki CITES zaczyna obowiązywać dzisiaj (2019.12.14). Jest nim „Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2117 z dnia 29 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi”. Na szczęście tym razem obyło się bez niespodzianek.
Czytaj więcej
26 listopada 2019 / Jaszczurki, Krokodyle, Płazy, Ptaszniki, Węże, Żółwie

[CITES] Nowelizacja – Poecilotheria, gekon toke i inne już na liście

Od dzisiaj zapowiadane wcześniej zmiany na liście CITES wchodzą w życie. Do listy kontrolującej handel zwierzętami dołączyły takie gatunki jak: Poecilotheria, czy gekon toke (pełna lista w artykule).
Czytaj więcej
1 4 5 6 7 8 18

Nowe artykuły


  • Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki należą jednak do rzadkości (przyjmuje się, że największe rosną osobniki  Lichanura trivirigata roseofusca z populacji Anza Borrego).
  • Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

    Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

    Oecophylla smaragdina czyli mrówka tkaczka należy do rodziny arborealnej (nadrzewnej). Występuje w cieplejszych rejonach Australii i Azji. Mrówki te charakteryzują się potężnymi, tworzącymi jedną całość, dziesiątkami gniazd zbudowanych z liści połączonych jedwabiem produkowanym przez larwy.
  • Harpegnathos spp. – mrówki

    Harpegnathos spp. – mrówki

    Harpegnathos - rodzaj mrówek praktycznie nie do pomylenia z pozostałymi. Są jednymi z najbardziej unikalnych pod względem budowy mrówkami. Ich głównym, charakterystycznym elementem są żuwaczki w kształcie długiej kosy.
  • Vipera berus – żmija zygzakowata

    Vipera berus – żmija zygzakowata

    Żmija zygzakowata jest bez wątpienia najpiękniejszym polskim wężem. Stwierdzenie to jest o tyle prawdziwe, że charakteryzuje ją wręcz niespotykana zmienność ubarwienia, więc każdy może znaleźć swoją ulubioną formę barwną.
  • Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

    Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

    Kassina maculata jest raczej odporną żabą, jednak z uwagi na pochodzenie z odłowu niemal wszystkich osobników (znanych jest mi około 5 przypadków rozmnożenia w niewoli, w tym własny) może być zarażona pasożytami.
  • Erianthus versicolor

    Erianthus versicolor

    Erianthus versicolor to bardzo skoczny gatunek prostoskrzydłych, potrafi skakać na odległość nawet 4 metrów. Dorosła samica dorasta do około 3 cm, jej ubarwienie to różne odcienie brązu (na zdjęciu po lewej). Samce dorastają do maksymalnie 2 cm, ubarwienie znacznie różniące się od samicy.







Aktualizowane artykuły








Coluber constrictor
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [40]
Loading...

Zależny od podgatunku. W europejskich hodowlach terraryjnych spotyka się raczej odmiany południowe, ubarwione przeważnie…


Lasiodora klugi
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...

Ptasznik ten jest rzadko rozmnażany w niewoli, aczkolwiek w polskich hodowlach spotyka się go…