Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
454
Żółwie

Żółw ozdobny (Trachemys scripta) – nowy podgatunek, czy brak podgatunków?

Żółw ozdobny – nowy podgatunek, czy brak podgatunków?

Żółw ozdobny (Trachemys scripta) tradycyjnie dzielony jest na 3 podgatunki. Jak się jednak okazuje nowe badania genetyczne podważają ten podział. Podgatunki te są na tyle blisko spokrewnione, że powinny zostać uznane za jeden gatunek, a różnice w wyglądzie to tylko różnice na poziomie poszczególnych populacji, bez znaczenia dla taksonomii.

Melita Vamberger i wsp. powstrzymali się jednak przed przedwczesnym zsynonimizowaniem wszystkich podgatunków w jeden gatunek, głównie ze względu na przepisy panujące w wielu krajach związane z ochroną środowiska. Dodają też, że jeśli chcemy kontynuować podział żółwia ozdobnego na podgatunki w oparciu tylko o morfologię, to należy wyróżnić także czwarty podgatunek: „zachodniego” żółwia czerwonolicego (ang. western red-eared slider). Podobnie jak pozostałe podgatunki zachodni żółw czerwonolicy jest blisko spokrewniony z resztą podgatunków, jednak wyróżnia się znacznie swoim wyglądem.

Dotychczasowe podgatunki żółwia ozdobnego

Obecnie (16.12.2019 r.) wyróżnia się tylko 3 podgatunki żółwia ozdobnego.

Podgatunek Trachemys scripta scripta (Schoepff, 1792) wyróżnia się od pozostałych podgatunków bardziej okrągłym niż wydłużonym karapaksem (patrząc od góry), z charakterystycznie pomarszczoną powierzchnią. Jego pierwotny zasięg występowania obejmuje południową część USA wzdłuż oceanu atlantyckiego. Są to stany: Wirginia, Karolina Północna i Południowa, Georgia, Floryda i Alabama.

Podgatunek Trachemy scripta elegans (Wied, 1839) posiada największy zasięg występowania spośród wszystkich trzech podgatunków. Są to stany w USA: Alabama, Arkansas, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana,  Nebraska, Nowy Meksyk, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Wirginia Zachodnia oraz w Meksyku: Nuevo León i Tamaulipas. Charakteryzuje się czerwonymi paskami, które ciągną się po obu stronach głowy za oczami. Populacje o wyglądzie pośrednim pomiędzy T. s. scripta i T. s. elegans występują na obszarze Alabamy, Georgii i Florydy.

Przeczytaj też  Długość ogona u węży, a grawitacja

Podgatunek Trachemys scripta troostii (Holbrook, 1836) to podgatunek o najmniejszym zasięgu występowania. Występuje w takich stanach jak: Alabama, Tennessee, Wirginia, Georgia.

(źródło: Vamberger i in. 2019)

Nowy podgatunek: zachodni żółw czerwonolicy (ang. western red-eared slider)

Pomimo tego, że badania genetyczne nie potwierdziły istnienia nowego podgatunku, a wręcz obaliły zasadność istnienia pozostałych trzech podgatunków (żaden z nich nie jest kladem monofiletycznym), zaproponowano nowy podgatunek lub jak ktoś woli odmianę. Nie dostał on jednak nowej nazwy naukowej, potocznie zwany jest ‘western red-eared slider’, co powyżej pozwoliłem sobie przetłumaczyć na zachodni żółw czerwonolicy.

Zachodnie żółwie czerwonolice (szczególnie te z ujścia Rio Grande) charakteryzują się szerokimi, żółtymi, poprzecznymi pasami, a także redukcją koloru zielonego na karapaksie. Czerwona plama charakterystyczna dla żółwi czerwonolicych nie sięga tak daleko u zachodnich żółwi czerwonolicych i zaczyna się znacznie dalej za okiem, a nie tuż przy oku.

Opracował: Krzysztof Lis (Vulpes90)

Źródło

  • Vamberger, M., Ihlow, F., Asztalos, M., Dawson, J.E., Jasinski, S.E., Praschag, P., Fritz, U. (2019). So different, yet so alike: North American slider turtles (Trachemys scripta). Vertebrate Zoology, 70(1): 87-96. https://doi.org/10.26049/VZ70-1-2020-06
Przeczytaj też  Phrixotrichus pucara (sp. nov.) - nowy gatunek

Komentarze można zamieścić tutaj

https://www.terrarium.pl/topic/535098-zolw-ozdobny-%E2%80%93-nowy-podgatunek-czy-brak-podgatunkow/


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu