Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
909
Jaszczurki

Floryda chce zakazać hodowli legwanów zielonych i teju (Salvator i Tupinambis)

Floryda chce zakazać hodowli legwanów zielonych i teju (Salvator i Tupinambis)

Władze Florydy debatują nad wprowadzeniem zakazu hodowli legwanów zielonych (Iguana iguana) oraz teju z rodzajów Salvator i Tupinambis. Wielu terrarystów zamieszkujących Florydę spodziewało się takiego zakazu. Zarówno legwany, jak i teju są gatunkiem inwazyjnym, a liczba osobników, które zadomowiła się na Florydzie jest coraz większa. Zaproponowana przez władze ustawa SB 1414 miałaby zakazać hodowli tych gatunków w stanie Floryda z nielicznymi wyjątkami dla placówek naukowych i hodowli w celach edukacyjnych. Oczywiście zakaz hodowli niektórych gatunków na Florydzie to nic nowego. Od 2010 roku obowiązuje już zakaz hodowli takich gatunków jak:

  • Pyton tygrysi (Python morulus)
  • Pyton siatkowany (Python reticulatus)
  • Pyton skalny (Python sebae)
  • Pyton południowoafrykański (Python natalensis)
  • Pyton ametystowy (Morelia amethystinus)
  • Anakonda zielona (Eunectes murinus)
  • Waran nilowy (Varanus niloticus)

Problem legwanów zielonych i teju jest tak duży, że już w zeszłym roku Floryda zezwoliła na wyłapywanie i zabijanie legwanów zielonych bez żadnego pozwolenia (zarówno legwany zielone, jak i teju są na liście CITES). Na początku tego roku (w okolicach 22 stycznia 2020), gdy temperatury na Florydzie dość mocno spadły, legwany stały się ospałe i zaczęły spadać z drzew. Problem był na tyle duży, że nawet stacje meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed spadającymi legwanami. Zaś w sieci i mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo filmów, pokazujących skalę tego problemu (odnośnik poniżej do YT).

Przeczytaj też  Polskie nazewnictwo ptaszników - Liczymy na Wasze opinie!

 

Teju – gatunki inwazyjne z Ameryki Południowej

Najbardziej problematycznymi gatunkami teju  z rodzajów Salvator i Tupinambis są teju argentyńskie (Salvator merianae), teju różowe (Salvator rufescens) i teju brazylijskie (Tupinambis teguixin). Pierwsze obserwacje tych gatunków odnotowano w 1990 roku (dla teju brazylijskiego), w 2002 (dla teju argentyńskiego) i w 2007 roku (dla teju różowego). Za źródło problemu uznaje się wypuszczanie tych gatunków z hodowli. Teju brazylijskie występuje jako dwie niepołączone ze sobą populacje. Jedna na południu Florydy (hrabstwo Miami), druga w jej centralnej części (hrabstwo Hillsborough). Obie populacje ciągle rosną poszerzając swoje terytorium. W hrabstwie Miami znana jest także populacja teju brazylijskiego. Zaś teju różowy był obserwowany na Florydzie jednak w przeciwieństwie do pozostałych dwóch gatunków w tym przypadku nie zaobserwowano udanego rozmnożenia się tego gatunku. Teju wpływają negatywnie na lokalną faunę często wyjadając jaja z gniazd żółwi, ptaków, a nawet krokodyli. Często są też zagrożeniem dla mniejszych ssaków, czy ptaków.

Legwan zielony – Miejski problem Florydy

W przeciwieństwie do słynnych pytonów z Florydy, legwany zielone zadomowiły się w zamieszkałych jej częściach. Podczas gdy jedne przechadzają się po ruchliwych drogach Miami, inne pozują niewzruszone do zdjęć turystów. Pierwsze ich obserwacje sięgają 1966 roku, obecnie można je spotkać praktycznie w całym stanie. Wpływają negatywnie głównie na lokalną roślinność, ale także na owady, mięczaki, czy drobne kręgowce. Pomimo tego, że stały się utrapieniem dla mieszkańców Florydy, robiąc do basenu, na jachty i wyjadając rośliny z ogródków, to swoim wyglądem zaskarbiły serca mieszkańców. Dlatego tak ciężko z nimi walczyć, a każda próba nawet najbardziej humanitarnego zabijania tych jaszczurek budzi sprzeciw większości ludzi.

Planowo ustawa zakazująca hodowli legwanów zielonych i teju na Florydzie powinna wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Na chwilę obecną trwają dyskusję nad formą w jakiej powinna ta ustawa wejść w życie. Dużą rolę w walce z tymi gatunkami inwazyjnymi odgrywają lokalni terraryści. Podczas jednego ze spotkań z władzami zaproponowali oni, że zamiast zabijać te jaszczurki, można zezwolić na ich wyłapanie i sprzedaż poza granicami stanu. Rozwiązanie to zostało dość ciepło przyjęte przez władze, które zapowiedziały zmiany, które uwzględniałyby realizację tego pomysłu. Korzyści płynące z takiego rozwiązania to przede wszystkim brak konieczności zabijania tych zwierząt, a także brak konieczności zatrudniania kolejnych osób zaangażowanych w walkę z inwazyjnymi gatunkami.

Przeczytaj też  Żółwie bliźniaki

Filmy

  • https://www.youtube.com/results?search_query=iguana+falls+from+tree

Źródło

  • Ustawa SB 1414 (http://www.flsenate.gov/Session/Bill/2020/1414)
  • ReptilesMagazine.com (http://www.reptilesmagazine.com/Florida-Bill-Hopes-To-Ban-Sale-And-Possession-of-Tegus-and-Green-Iguanas/)
  • News-Press.com (https://eu.news-press.com/story/news/politics/2020/02/11/lawmakers-want-ban-sale-ownership-green-iguanas-tegu-lizards/4723648002/)


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu