Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma crinitum


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Aphonopelma crinitum – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1901 roku przez Pocock’a. Na wolności występuje w centralnej części Meksyku. Inna nazwa to Dugesiella crinita. Angielskie nazwy tego ptasznika to Golden Carapace Redrump Tarantula, Mexican Green Tarantula i Guanajuato Olive-black Tarantula. W naturze zamieszkuje dość suche, kamieniste tereny. Żyje w skrajnych warunkach – latem temperatura wynosi tam około 32 °C, zimą spada nawet do –3°C.


Dorasta do 7 cm ciała.

Pokrojem ciała i barwą przypomina Aphonopelma pallidum. Tarczka grzbietowa jest pomarańczowo-brązowa (u dorosłych samców ciemniejsza), odwłok i kończyny czarne, porośnięte długimi, pomarańczowymi włoskami. Nasada kłów jadowych prawie czarna. Na tarczce grzbietowej znajduje się ciemniejszy trójkąt, od strony oczu. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 30/30/30 cm. Na podłoże nadaje się substrat kokosowy lub torf. Jako kryjówkę można zastosować kawałek kory lub korzenia. Wymaga temperatury utrzymującej się na poziomie ok. 28°C. Nocami pożądane są spadki do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 60-70%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany i szarańczę. Młode i podrostki karmimy małymi świerszczami i larwami owadów – much i mącznika młynarka.

Gatunek dość rzadki w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie1.htm;


Jedno przemyślenie na temat Aphonopelma crinitum

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu