Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Młode Diploderma splendidum Kategorie: Jaszczurki – Artykuły

Diploderma splendidum (dawniej Japalura splendida) – Raport rozmnożenia

Diploderma splendidum (dawniej Japalura splendida) – Raport rozmnożenia

Opis rodziców

Chciałbym się pochwalić rozmnożeniem tego gatunku :) Moje trio posiadam półtora roku, osobniki z odłowu. Osobniki po zakupie zostały odrobaczone, trzymane w terrarium tropikalnym 120x40x40. Temperatura utrzymywana na poziomie 26 stopni, w punktach grzewczych 34 stopnie, w chłodnym miejscu 23-24 stopnie. Basen o wymiarach 20x35x7 wraz z wodospadem. Podłoże to torf kwaśny wymieszany z torfem kokosowym i piaskiem.

Kopulacja

Do kilku kopulacji doszło w grudniu i jedna z samic złożyła 8 jaj 26 stycznia 2019.

Inkubacja jaj

Jedno z jaj było mocno zgniecione ale też zostało przeniesione do inkubatora (po tygodniu zapadło się całkowicie i obeschło) więc pozostało 7 jaj i wszystkie wyglądały na zapłodnione. Inkubacja trwała 45 dni i wszystkie młode wykluły się 12 marca 2019. Inkubacja była prowadzona w obniżanej stopniowo temperaturze: początkowo 29 °C i na sam koniec 27 °C. Obniżanie temperatury odbywało się co około 2 tygodnie. Był to eksperyment ze względu na brak dokładnych informacji na temat temperatury podczas inkubacji dla tego gatunku.

Młode

Młode po wykluciu miały około 5-6 cm. Początkowo trzymane na papierze ręcznikowym. Po miesiącu dodane podłoże podobne jak w terrarium dorosłych. Zainstalowane automatyczne zamgławianie i wodospad ponieważ gatunek ten ma problem z piciem wody stojącej. Warunki panujące w terrarium zbliżone do warunków panujących w terrarium dorosłych osobników.

Młode mają już miesiąc i mają się dobrze, na drugi dzień po wykluciu bardzo ładnie polowały na wylęg świerszcza i młode mączniki dostosowane rozmiarem do młodziaków. Suplementacja oczywiście jest stosowana.

 

Opracował: Robert Staroń

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu