Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [35]
Loading...

Amblyrhynchus cristatus – legwan morskiAmblyrhynchus cristatus – legwan morski

Amblyrhynchus cristatus (Bell, 1825)  – legwan morski. Wyspy Galapagos to prawdziwy raj dla przyrodników, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO – rozsławione przede wszystkim przez Karola Darwina; to Jego badania nad endemicznie występującymi tu gatunkami fauny doprowadziły do powstania teorii ewolucji i wydania wiekopomnego dzieła „O powstawaniu gatunków (On the Origin of Species)”. Wyspy te są również przykładem tworzenia się nowych powierzchni ziemi w wyniku procesów wulkanicznych – wszystkie powstały na skutek erupcji podwodnych wulkanów i spiętrzenia się lawy wulkanicznej.

Jednym z wielu żywych klejnotów tych wysp jest Amblyrhynchus cristatuslegwan morski. To niezwykły gatunek jaszczurek i jedyny na świecie tak ściśle związany ze środowiskiem morskim. Endemiczny, występujący jedynie tu na Galapagos. Ich siedliskiem są skaliste brzegi, gdzie skupiają się w duże kolonie. Ci niezrównani mistrzowie w pływaniu i nurkowaniu są doskonale przystosowani do spędzania części swego życia w morskiej toni – ich organizm jest w stanie spowolnić pracę serca, co ogranicza krążenie i zmniejsza straty ciepła, posiadają gruczoły solne połączone z nozdrzami, umożliwiające usuwanie nadmiaru soli z organizmu oraz spłaszczony ogon ułatwiający pływanie. Krótki, tępo zakończony pysk ze spłaszczonymi zębami to doskonałe narzędzie do zeskrobywania wodorostów, które stanowią główne ich pożywienie, a rosną na podmorskich skałach. Zazwyczaj nurkują płytko na głębokość 1.5-5 m, ale dorosłe, silne osobniki potrafią „zejść” znacznie głębiej na 15 i więcej metrów. Czas przebywania pod wodą to od kilku minut do pół godziny – w trakcie którego jaszczurka może wychłodzić swój organizm nawet o kilkanaście stopni. Dlatego tak ważne dla tych jaszczurek, które jak i inne gady są zwierzętami ektotermicznymi jest wygrzanie się w promieniach słońca, zarówno przed, jak i po żerowaniu w zimnych wodach Prądu Peruwiańskiego (zwanym też Prądem Humboldta). Absorbują również ciepło promieniujące z ciemnych, nagrzanych skał – z zastygłej i spiętrzonej lawy, podlegającym nieustannym procesom egzogenicznym. Zazwyczaj czarne lub ciemnoszare. Populacja o najmniejszych rozmiarach tułowia zamieszkuje wyspę Genovesa, największe żyją na wyspach Fernandina i Isabela, za to najbardziej zróżnicowaną pod względem kolorystyki ubarwienia jest populacja z wyspy Espanola. Pomimo różnic morfologicznych (wielkość i ubarwienie) między populacjami z różnych wysp – wszystkie są zaliczane do jednego gatunku.

 

Podgatunki legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Część badaczy nie uznaje podziału na podgatunki:

 1. Amblyrhynchus cristatus cristatus
  Występowanie – wyspa Fernandina (Narborough)
 2. Amblyrhynchus cristatus albemarlensis
  Występowanie – wyspa Isabela (Albemarle)
 3. Amblyrhynchus cristatus hassi
  Występowanie – wyspa Santa Cruz (Indefatigable)
 4. Amblyrhynchus cristatus mertensi
  Występowanie – wyspy San Cristobal (Chatham) i Santiago (James)
 5. Amblyrhynchus cristatus nanus
  Występowanie – wyspa Genovesa (Tower)
 6. Amblyrhynchus cristatus sielmanni
  Występowanie – wyspa Pinta (Abington)
 7. Amblyrhynchus cristatus venustissimus
  Występowanie – wyspy Espanola (Hood) i Gardner

 

Długość życia legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Niektórzy badacze sugerują, że legwany morskie w warunkach naturalnych mogą dożywać nawet 30 lat.

 

Występowanie legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Ekwador

 

Aktywność legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Dzienna

 

Wygląd samca legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Średnia długość samców to 1.3 m. W okresie godów przyjmują bardziej jaskrawe ubarwienie z dodatkiem czerwonawego i zielonkawego koloru.

 

Wygląd samicy legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Znacznie mniejsze od samców.

 

Biotop legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Skalisty, nadmorski brzeg.

 

Żywienie legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Choć to typowe fitofagi to zdarza się im skonsumować jakiegoś owada, skorupiaka, a nawet łożysko lwa morskiego.

 

Rozmnażanie legwana morskiego (Amblyrhynchus cristatus)

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-5 lat samice, a samce w 6-8 roku życia Sezon rozrodczy trwa od grudnia do marca. Natomiast jaja (do 6 szt.) samice składają w okresie od stycznia do kwietnia, w wykopanych (na terenach piaszczystych) przez siebie norach o gł. 30-80 cm., w odległości od 30 m do 2 km od brzegu. Okres inkubacji w środowisku naturalnym trwa 89-120 dni. Młode większość czasu spędzają ukryte wśród szczelin i rozpadlin, a pożywiają się jedynie w trakcie odpływu.

 

Opracował Piotr Prokulewicz  (c)

 

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu