Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
401
Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Krokodyle – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia, Żółwie – Encyklopedia

Zaleganie jaj

Zaleganie jaj → Przypadłość ta jest jedną z najbardziej powszechnych u gadów. Jest wiele przyczyn powstania takiej sytuacji, jednak nie jest zbadane dlaczego dokładnie takie przypadki mają miejsce. Z dotychczasowych badań wynika, że zaleganie jaja może wystąpić u samic, które po raz pierwszy przeprowadzają lęgi, u samic, które wcześniej miały przypadki zatrzymania jaj i u samic ciężarnych z jajami niezapłodnionymi. Zaleganie jaj może być również spowodowane warunkami, w których zwierzę jest utrzymywane. Jednak jednym z głównych powodów jest niemożność przedostania się jaj przez jajowód i kloakę, co się pojawia gdy jaja są zbyt duże, gdy są nieprawidłowo ułożone, gdy skorupka jest ukształtowana nieprawidłowo, lub gdy jaja w jakiś sposób są ze sobą złączone. Nawet jedno niekształtne lub zbyt duże jajo może spowodować zaczopowanie.

Przyczyn zalegania jaja należy również szukać w pomieszczeniu, w którym zwierzę jest chowane. Nieprawidłowe terrarium, brak miejsca do złożenia jaj, niewłaściwa wilgotność i temperatura, niekorzystna dieta i zła kondycja zwierzęcia mogą potęgować to schorzenie.

Przeczytaj też  Anafilaksja


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu