Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
2201
Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia

Iwermektyna

IwermektynaIwermektyna (w preparatach m.in. Vetamectin, Biomectin) powstaje w wyniku modyfikowanej fermentacji substancji produkowanej przez promieniowca Streptomyces avermitilis. Jest to mieszanina dwóch awermektyn należących do grupy makrocyklicznych laktonów wykazujących szerokie spektrum działania pasożytobójczego. Iwermektyna jest agonistą tzn powoduje zwiększone uwalnianie neurotransmitera (kwasu gamma aminomasłowego – GABA) występującego w obwodowym układzie nerwowym nicieni i w połączeniach nerwowo – mięśniowych stawonogów. W wyniku działania tej substancji dochodzi do zakłócenia przewodnictwa impulsów nerwowych (hiperpolaryzacji błon komórek nerwowych pasożyta) co w konsekwencji prowadzi do porażeń i śmierci pasożytów.

Jest to substancja stosowana zewnętrznie u węży i jaszczurek w celu zwalczenia roztoczy pasożytujących na skórze gada.

Iwermektyny NIEWOLNO stosować u ŻÓŁWI!!!

Przeczytaj też  Hydrophilidae - kałużnicowate


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu