Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
6937
Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia

Włoski parzące

Włoski parzące → włoski znajdujące się na odwłokach niektórych ptaszników. Służą one obronie – kontakt z nimi powoduje mechaniczne podrażnienie (nie zawierają one jadu ani żadnych drażniących substancji). Pająki wyczesują je energicznie tylnymi odnóżami, po czym lecą one wprost w kierunku napastnika. Jest 7 rodzajów włosków parzących – różnią się one kształtem. Rodzaj włosków zależy od gatunku ptasznika.

Najczęściej występują one u naziemnych ptaszników Nowego Świata. Przykładem mogą być Brachypelma spp./acronym>. lub Theraphosa spp./acronym>.. Służą one jako broń przeciwko większym napastnikom. Są one luźno powiązane z oskórkiem, dlatego mogą zostać dosłownie wyczesane przez zaniepokojonego pająka. W postaci chmury dostają się do nozdrzy i oczu napastnika, powodując bolesne opuchlizny i stan zapalny. W przypadku człowieka, nieprzyjemny może być nawet kontakt włosków ze skórą (szczególnie w wypadku alergików).

 

 

Przeczytaj też  Estywacja, sen letni


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu