Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [57]
Loading...
3582
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus rudicollis

Waran Varanus rudicollis

Varanus rudicollis (Gray, 1845) – jest to jeden z najsłabiej poznanych członków rodziny waranowatych. Wydaje się to dziwne z uwagi na fakt, że uważany jest za drugi pod względem wielkości gatunek warana na terenach swego występowania. Są aktywne przez cały rok, ale jej szczyt przypada na miesiące obfitujące w opady. Dorosłe osobniki z populacji w Tajlandii i Malezji są prawie całkowicie czarne, natomiast populacja z Borneo i Sumatry nieco jaśniejsze – ciemnobrązowe z domieszką czerni. O charakterystycznej, wydłużonej „ptasiej” głowie. Duże łuski na szyi o zaostrzonych krawędziach.

 

Długość życia warana Varanus rudicollis

Przy prawidłowej opiece nawet do 20 lat.

 

Występowanie warana Varanus rudicollis

Birma, Indonezja, Malezja, Tajlandia

 

Aktywność warana Varanus rudicollis

Dzienna

 

Wygląd samca warana Varanus rudicollis

Brak jest wyraźnych różnic, które mogłyby być pewnym wyznacznikiem przy odróżnianiu płci. Samce zazwyczaj osiągają większe rozmiary. Uważa się, że osobniki tego gatunku mogą dorastać do 180 cm, choć do tej pory nie potwierdzono tego. Największy zmierzony do tej pory osobnik – z terenów Malezji mierzył 146 cm (z czego długość ogona wynosiła 87 cm).

Przeczytaj też  Andromorfizm

 

Wygląd samicy warana Varanus rudicollis

Nieco mniejsze i o delikatniejszej budowie ciała.

 

Biotop warana Varanus rudicollis

Lasy deszczowe, bagna namorzynowe.

 

Temperatura warana Varanus rudicollis

W dzień 28-32°C, a pod promiennikiem nawet ponad 45°C. W nocy nie niżej niż 22-20°C.

 

Wilgotność warana Varanus rudicollis

70-90%.

 

Terrarium warana Varanus rudicollis

Terrarium tropikalne. Warany te wymagają obszernego terrarium z dość grubą warstwą wilgotnego podłoża, które będzie utrzymywać wysoki poziom wilgotności. Na wyposażeniu muszą znaleźć się konary i gałęzie. Ponieważ świetnie czują się w wodzie należy też zainstalować dla nich odpowiedniej wielkości zbiornik, który umożliwi waranowi zanurzenie się, z temperaturą wody ok. 30°C. Po każdej defekacji wodę należy wymienić na czystą.

Minimalna wielkość terrarium dla pary to 250x150x150cm. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.

 

Żywienie warana Varanus rudicollis

Choć to nadrzewne jaszczurki pożywienia poszukują głównie na ziemi, spędzając tu większość czasu. Przez długi czas sądzono, że warany te żywią się tym co mogą pokonać, ale badania treści żołądkowej pomogły wykazać, że prawie cała ich dieta składa się z bezkręgowców – koniki polne, karaczany, skorpiony, pająki, straszyki, skorupiaki, chrząszcze. Zbliżoną, urozmaiconą dietę należy zapewnić również w warunkach terraryjnych, z dodatkiem odpowiedniej wielkości gryzoni – zawsze wcześniej ubitych.

 

Rozmnażanie warana Varanus rudicollis

Zwiększenie poziomu wilgotności symulujące nadejście pory deszczowej będzie czynnikiem stymulującym te warany do rozrodu. Samica składa jaja do trzech razy w roku w ilości od 2-14 jaj każdorazowo. Inkubacja w temperaturze 28-30°C trwa w przybliżeniu 180 dni. Wyklute maluchy mogą mierzyć ok. 25 cm długości całkowitej. W ciągu pierwszych kilku dni rozpoczynają pobierać pokarm w postaci owadów i innych bezkręgowców. Młode osobniki jaskrawo ubarwione, z widocznymi pasami w kolorze żółtawo – pomarańczowym.

Przeczytaj też  Lepidothyris (Riopa) fernandi - scynk ognisty

 

Uwagi nt warana Varanus rudicollis

Na początku dość nerwowe – trzymane w parach czy małych grupach hodowlanych wydają się być spokojniejsze.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr  Prokulewicz

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu