Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
384
Tacca chantrieri - Krąpiel Chantriera Rośliny – Opisy

Tacca chantrieri – krąpiel Chantriera

Tacca chantrieri – Krąpiel Chantriera

Kwiat – Nietoperz, Diabelski Kwiat, Koci Kwiat – te angielskie nazwy potoczne doskonale opisują wygląd kwiatostanu takki. Wiele osób uważa, że należy ona do storczyków, jednak krąpiel nie ma z nimi nic wspólnego – należy do zupełnie innej klasy roślin. Jedyną „cechą wspólną” są niezwykłe kwiatostany: każdy pojedynczy kwiatek ma długi (30 centymetrów), nitkowaty liść przykwiatostanowy, a całość jest otoczona przez dwie pary podkwiatków: u Tacca chantrieri wszystkie są bordowo-brązowe, u Tacca integrifolia górne mają kolor kremowozielony, a u Tacca vivea górna para jest biała.
Takka pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie jeden z jej gatunków – Tacca leontopetaloides – był kiedyś, z racji trzydziestoprocentowej zawartości skrobi, głównym pokarmem tamtejszych mieszkańców.
Nasłonecznienie
Wymaga intensywnego nasłonecznienia, ale światło musi być rozproszone.
Podlewanie
Przez cały rok dbamy o to, by podłoże było wilgotne, ale doniczka nie stała w wodzie.
Wilgotność otoczenia
Wymaga wysokiego poziomu wilgotności. Roślinę ustawiamy na kulkach absorbujących wodę i dodatkowo zraszamy.
Temperatura latem
Uprawiamy w temperaturze pokojowej.
Temperatura zimą
Temperatura nie może spaść poniżej 17 stopni.
Nawożenie
Lubi częste, ale ostrożne nawożenie. Najlepiej nadaje się do tego wolno działający nawóz w granulkach, dodawany do podłoża podczas przesadzania. Można też nawozić raz na miesiąc dolistnie nawozem rozcieńczonym o połowę.
Przesadzanie
Przesadzamy co dwa – trzy lata, przy okazji usuwając martwe części kłączy.
Rozmnażanie
Rozmnażamy z nasion, które kiełkują nawet 2 – 3 miesiące. Można też podzielić kłącze podczas przesadzania tak, by na każdym kawałku był co najmniej jeden pąk.
Kwitnienie
Wytwarzanie pędu kwiatowego można przyspieszyć umieszczając w nasadach liści niewielkie ilości wody. Kwiatostan utrzymuje się na roślinie nawet do sześciu tygodni. Po tym czasie należy go ściąć, gdyż związywanie nasion osłabia roślinę.
Uwagi
Najlepsze efekty przynosi uprawa w oranżerii.
Stopień trudności uprawy
Jest to roślina, która wymaga większej uwagi.
Wysokość
80 – 100 centymetrów.
Szerokość
60 centymetrów.

Przeczytaj też  Radermachera - radermachera


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu