Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
185
Passiflora caerulea - męczennica błękitna Rośliny – Opisy

Passiflora caerulea – męczennica błękitna

Passiflora caerulea – męczennica błękitna

Roślina pseudoowadożerna

Pnącze to pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii i Argentyny, spotkać ją jednak można także w Europie: we Włoszech czy ciepłych rejonach Niemiec rośnie bez najmniejszego problemu. Także w naszym klimacie, jeśli przykryjemy jej korzenie na zimę grubą warstwą kory, a dodatkowo ta pora roku nie będzie długa i mroźna, to jest szansa, że roślina przetrwa w ziemi do wiosny. Jej nazwa pochodzi od jej kwiatów – misjonarze, którzy ją odkryli dopatrzyli się w ich budowie symbolów męki Chrystusa: po pięć płatków i działek kielicha to dziesięciu apostołów obecnych przy jego ukrzyżowaniu, pięć pręcików to pięć ran (ręce, nogi i bok), trzy znamiona słupka to trzy gwoździe, a przykoronek to korona cierniowa. Łacińska nazwa tej rośliny oznacza „kwiat męki pańskiej”.
Mało kto wie, że marakuja to właśnie owoc męczennicy.
Nasłonecznienie
Wymaga bardzo jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych.
Podlewanie
Latem podlewać obficie, zimą tylko tyle, żeby podłoże całkowicie nie wyschło i nie opadły liście.
Wilgotność otoczenia
Roślina lubi zraszanie, jednak nie spryskujmy kwiatów.
Temperatura latem
Około 20 stopni.
Temperatura zimą
Około 10 stopni.
Nawożenie
Latem co dwa tygodnie nawozimy standardowym nawozem.
Przesadzanie
Przesadzamy na wiosnę, gdy jest to konieczne. Męczennice lepiej rosną w nieco za ciasnych doniczkach.
Rozmnażanie
Najlepszym sposobem jest odplątanie latem jednego z pędów, położenie go na powierzchni ziemi w nowo przygotowanej doniczce i przysypanie ziemią. Po kilku tygodniach, gdy pęd się ukorzeni, możemy odciąć go od reszty rośliny. Można także rozmnażać z nasion, które przed wysianiem należy namoczyć przez noc w ciepłej wodzie. Obie metody są jednak trudne (mnie przez dwa lata udało się ukorzenić tylko dwie sadzonki).
Kwitnienie
Roślina ma duże, dochodzące do 10 centymetrów kwiaty o delikatnym zapachu. Na pojedynczym pędzie jednocześnie rozwija się jeden, rzadziej dwa kwiaty.
Uwagi
Roślinę powinno się regularnie przycinać, aby ją rozkrzewić i aby mieć więcej kwiatów.
Problemy
Oprócz problemów z rozmnażaniem roślina jest łatwa w hodowli.
Stopień trudności uprawy
Jest to roślina łatwa w hodowli.
Wysokość
Do 6 metrów.
Szerokość
Do 5 metrów.

Przeczytaj też  Guzmania lingulata - guzmania języczkowata


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu