Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [12]
Loading...
3066
Krokodyle – Artykuły

Systematyka współczesnych krokodyli

Systematyka współczesnych krokodyli

RZĄD RODZINA GATUNEK
nazwa polska nazwa łacińska nazwa polska nazwa łacińska
Crocodylia KROKODYLE krokodylowate Crocodylidae krokodyl nowogwinejski Crocodylus novaeguineae
krokodyl filipiński Crocodylus mindorensis
krokodyl różańcowy Crocodylus porosus
krokodyl syjamski Crocodylus siamenis
krokodyl Moreleta (meksykański) Crocodylus moreletii
krokodyl kubański Crocodylus rhombifer
krokodyl z Orinoko Crocodylus intermedius
krokodyl amerykański Crocodylus acutus
krokodyl Johnsona (australijski) Crocodylus johnsoni
krokodyl błotny Crocodylus palustris
krokodyl nilowy Crocodylus niloticus
krokodyl pustynny Crocodylus suchus
krokodyl krótkopyski Osteolaemus tetraspis
krokodyl wąskopyski (pancerny) Mecistops cataphractus
aligatorowate Alligatoridae aligator misisipijski (amerykański) Alligator mississippiensis
aligator chiński Alligator sinensis
kajman szerokopyski Caiman latirostris
kajman krokodylowy (okularowy) Caiman crocodilus
kajman żakare Caiman yacare
kajman czarny Melanosuchus niger
kajman Schneidera Paleosuchus trigonatus
kajman karzełkowaty (Cuviera) Paleosuchus palpebrosus
gawiale Gavialidae gawial gangesowy Gavialis gangeticus
tomistoma (krokodyl sundajski, gawialowaty) Tomistoma schlegeli

Przedstawiona wersja systematyki jest jedną z kilku propozycji, ale chyba najbardziej powszechnie akceptowaną. Uwzględnia ona najnowsze badania, w których analizę zmienności morfologicznej uzupełnia się analizami filogenetycznymi, wykorzystującymi sekwencje DNA. Według tej systematyki rodzina Crocodylidae dzieli się na 3 rodzaje: Crocodylus, Osteolaemus i Mecistops, rodzina Alligatoridae na 3 rodzaje: Alligator, Caiman i Paleosuchus, a rodzina Gavialidae na 2 rodzaje: Gavialis i Tomistoma.

Pozycję sporną od wielu lat ma krokodyl sundajski (Tomistoma schlegeli ). Według niektórych systematyków cechy tego rzadkiego gatunku uzasadniają zaliczenie go do rodziny Gavialidae, według innych powinien być wśród Crocodylidae. Badania filogenezy krokodyli z ostatnich kilku lat wskazują, że Tomistoma schlegeli i Gavialis gangeticus wyraźnie różnią się od pozostałych Crocodylia. Obecnie także stwierdzono, że dotychczasowy gatunek Crocodylus cataphractus jest różni się genetycznie od pozostałych gatunków z rodzaju Crocodylus i utworzono dla niego nowy rodzaj Mecistops. Stanowi on oddzielną grupę od Crocodylus wraz z Osteolaemus tetraspis. Wykazano jednak, że różnice nie są na tyle istotne, aby tworzyć nową rodzinę i wszystkie te rodzaje pozostają rodzinie Crocodylidae.

Przeczytaj też  Ludzka głupota nie zna granic - dokąd zmierza terrarystyka?

W prezentowanej systematyce uwzględniono Crocodylus suchus jako odrębny gatunek, a nie podgatunek krokodyla nilowego (Crocodylus niloticus suchus) zasiedlający zachodnią część Sahary, ze względu na poglądy wielu badaczy krokodyli przekonanych o odrębności tej formy. Zaproponowałem polską nazwę dla tego gatunku: krokodyl pustynny ze względu na unikatowe, jak na krokodyla, środowisko życia.

W języku polskim częste są nieporozumienia, wynikające z faktu, że w języku potocznym utarło się rozumieć słowo -krokodyle- jako odnoszące się do gatunków rodziny Crocodylidae i przeciwstawianie tej grupie gawiali, aligatorów i kajmanów. Według tego sposobu rozumowania kajmany nie są krokodylami (ani nawet aligatorami !).

W świetle jednak nomenklatury naukowej wszystkie gawiale, kajmany, aligatory są krokodylami bo wszystkie należą do jednego rzędu: Crocodylia. Natomiast gatunki określane potocznie jako krokodyle to gatunki z rodziny Crocodylidae (po polsku krokodylowate lub krokodyle właściwe), a kajmany i aligatory to przedstawiciele rodziny aligatorowatych.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu