Sipyloidea meneptolemus – PSG 276 – straszyk
Sipyloidea meneptolemus – PSG 276 (Westwood, 1859) w ostatnim czasie stał się popularny w krajowych hodowlach, natomiast za granicą nie jest tak bardzo rozpowszechniony, dzięki czemu może stanowić świetne źródło nowych gatunków w drodze wymiany. Pierwsza udana hodowla miała miejsce w 2007 roku u Bruno Kneubühler’a ze Szwajcarii. Gatunek rozmnaża się płciowo i partenogenetycznie. Samica wyglądem przypomina popularnego patyczaka Sipyloidea sipylus. Zarówno samiec jak i samica posiadają skrzydła, bardzo dobrze latają. Czasami popadają w stan katalepsji, która jednak nie trwa długo. W tym stanie owad ustawia odnóża wzdłuż ciała i wygląda jak sucha gałązka. Zaatakowany może wydzielić z otworu gębowego nie przyjemnie pachnącą zielonkawą ciecz.
Nazewnictwo
Nazwa polska: –
Synonimy
Sipyloidea biroi, Sipyloidea corticina, Sipyloidea subtilis.
Występowanie
Malezja (wyspa Penang).
Wygląd
-
Samica
Dorasta do 9 cm długości ciała. Jest zdecydowanie większa i masywniejsza od samca, koloru piaskowo słomkowego. Czułki długości ok. 6 cm. Posiada skrzydła. Wnętrze skrzydeł koloru lekko różowego – dobrze lata. Żyje od 8 do 10 miesięcy jako imago.
-
Samiec
Znacznie smuklejszy i mniejszy od samicy. Długość ciała maks. 6 cm, koloru zielonego, stawy lekko pomarańczowe. Posiada skrzydła. Skrzydła z zewnątrz po około miesiącu od linienia na imago wybarwiają się na czerwonawy kolor. Przednie pokrywy są zielone. Wnętrze skrzydeł koloru lekko różowego – bardzo dobrze lata. Jako imago żyje ok. 7 miesięcy (długość życia zależy od warunków panujących w terrarium).
-
Młode
Po wykluciu mierzą ok. 20 mm, posiadają dość długie 10 mm czułki. Bardzo ruchliwe i delikatne , koloru zielono oliwkowego.
-
Jaja
Koloru brązowego, o chropowatej fakturze, zamszowe – wymiary ok. 1×3 mm – rozrzucane po podłożu. Pod wpływem wilgoci ciemnieją.
Hodowla
-
Imago
Hodowla imago nie sprawia problemów. Bardzo dobrze rozwijają się w temperaturze 20-24°C, wilgotność ok. 70-80%. Zraszam terrarium co wieczór i taka wilgotność służy owadom. Gatunek ten jest delikatny, dlatego nie powinien przebywać w zbiorniku z masywnymi lub większymi od siebie gatunkami.
-
Nimfy
Młode sprawiają nieco problemu. Są delikatne i wrażliwe na zmiany wilgotności. Aby hodowla młodych nie sprawiała problemów należy utrzymywać stałą wilgotność i najlepiej zraszać tylko podłoże, dzięki czemu unikniemy przylepiani się młodych owadów do kropel wody na ściankach. Po linieniu na L2 nie sprawiają już większych problemów. Wilgotność najlepiej utrzymać na stałym poziomie ok. 75%, temperatura 20-24°C – w takich warunkach szybko rosną i dorosłość osiągają po ok. 4-5 miesiącach.
-
Jaja
Inkubacja trwa ok. 2 miesięcy w temperaturze 22-24°C i 85% wilgotności. Samica skłąda 2-3 jaja na dzień.
Żywienie
Gatunek nie jest wybredny – żywi się maliną i jeżyną. Nie pogardzi na pewno dębem i truskawką. Należy pamiętać aby w terrarium był zawsze świeży pokarm.
Terrarium
Terrarium 30x30x30 cm zapewni pełen komfort 4-5 parom. Dno wykładamy standardowo włókniną kokosową lub ręcznikami papierowymi, które znacznie ułatwią nam wybieranie jaj. W terrarium ustawiamy pokarm i pionowe gałęzie, które uniemożliwią owadom latanie w terrarium i nie pozwolą tym samym na uszkodzenie skrzydeł.
Rozmnażanie
Płciowe.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Bartosz Rom (BartekR) na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych