Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
1719
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Pseudophasma acanthonotum

Pseudophasma acanthonotum – PSG 189

Gatunek stosunkowo rzadki w hodowlach. Dymorfizm u tego gatunku jest słabo zaznaczony. Pseudophasma acanthonotum jak wszystkie gatunki z rodzaju Pseudophasmatidae wydziela z gruczołów znajdujących się za głową substancję o ostrym, silnym zapachu, która może wywołać łzawienia oczu lub podrażnienie błon śluzowych.

Nazewnictwo

Nazwa polska:

 

Synonimy

 • Pseudophasma acanthonotus
 • Pseudophasma acanthonota

Występowanie

Wenezuela

Wygląd

 • Samica

  Nieco większa od samca. Dorasta zazwyczaj do 8 cm długości. Podstawowy kolor ciała to brązowy. Z jednolitym kolorem ciała kontrastują żółte oczy i dwa rzędy czarnych chitynowych wyrostków znajdujących się na przedtułowiu owada. Samice są uskrzydlone, skrzydła od wewnątrz koloru czarnego z jaśniejszymi polami. Samice mimo iż posiadają skrzydła nie latają, skrzydła służą im jedynie do odstraszania napastników. Czułki długie – długości około 8 cm, biało czarne.

 • Samiec

  Mniejszy od samicy, nieco smuklejszy. Długość ciała 5,5-6 cm. Również uskrzydlony, jest znacznie lepszym lotnikiem niż samica, potrafi latać na niewielkie dystanse. Podstawowy kolor ciała podobnie jak u samicy to brąz, z którym kontrastują żółte oczy i rzędy czarnych chitynowych wyrostków. Odwłok zakończony charakterystycznym narządem kopulacyjnym. Czułki długie ok. 7 cm, czarno białe.

 • Młode

  Tuż po wykluciu mierzą ok. 10 mm, są koloru brązowego. Młode osobniki są bardzo szybkie. Płeć bezpiecznie odróżnić można po czwartej/piątej wylince.

 • Jaja

  Koloru szaro-brązowego, w kształcie beczki, o długości 3 mm. Samica rozrzuca je bezpośrednio na podłoże. Samica składa średnio 2 jaja na dzień.

 

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Imago nie sprawiają większych problemów. Pseudophasma acanthonotum to gatunek typowo sucho luby. Należy zapewnić im niską wilgotność w przedziale 55-65%, temperatura 22-24°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Kopulacje trwają bardzo długo, samce rzadko opuszczają grzbiet samicy. Dorosłe samce żyją średnio 6-7 miesięcy, samice ok. 8 miesiecy.

 • Młode owady

  Młode sprawiają sporo problemów w hodowli. W stadium L1 padają bez wyraźnej przyczyny. Aby ograniczyć straty w hodowli należy zapewnić im bardzo niską wilgotność, terrarium zraszać raz na tydzień, najlepiej tylko podłoże oraz kilka gatunków roślin pokarmowych do wyboru. Po trzeciej wylince młode nie sprawiają większych problemów. Samce osiągają dojrzałość po 4 miesiącach, samice średnio po 5,5 miesiącach.

 • Jaja

  Inkubujemy najlepiej na ręcznikach papierowych lub wermikulicie, w temperaturze 22-25°C, przy wilgotności 75-85%. W takich warunkach inkubacja trwa średnio 4-5 miesięcy.

 

Żywienie

Pokarm w przypadku tego gatunku stanowi kwestę sprzeczną. Niektórzy hodowcy karmią ten gatunek wyłącznie jeżyną, inni natomiast ligustrem. Jedno jest pewne obie rośliny są odpowiednie dla dorosłych osobników. Młodym musimy zapewnić dostęp zarówno do ligustru jak i jeżyny. Młode nimfy same wybiorą sobie odpowiedni pokarm. Dorosłe owady nie pogardzą też maliną, bzem lilakiem czy oliwką. Musimy zadbać o to, aby pokarm w terrarium był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium o wymiarach 30x30x30 cm [dł./szer./wys.] zapewni pełen komfort 3-4 parom. Dno wykładamy ręcznikami papierowymi, co znacznie ułatwi wybieranie jaj – lub wysypujemy włókniną kokosową/torfem. Możemy umieścić w nim kawałki kory, które stworzą atrakcyjne kryjówki dla owadów. Jako że Pseudophasma acanthonotus to gatunek sucho lubny, terrarium zraszamy raz na tydzień.

Rozmnażanie

Płciowe

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Bartosz Rom (BartekR) na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych.

Przeczytaj też  Haaniella spp.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu