Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
3608
Pamphobeteus, Ptaszniki – Opisy

Pamphobeteus vespertinus

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Pamphobeteus vespertinus – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1889 roku przez Simon’a. Na wolności występuje w Ekwadorze, w rejonie Quito. Starsza nazwa to Lasiodora vespertina. Angielska nazwa tego ptasznika to Red Bloom Bird Eater.

Dorasta do 7 cm ciała.

Dorosła samica jest brązowa. Tarczka grzbietowa brązowa, z różowawą plamką w okolicy narządu wzroku. Na odwłoku i kończynach występują fioletowawe, dłuższe włoski. Dorosły samiec jest ubarwiony całkowicie odmiennie od samicy. Jego odnóża są fioletowe, a na tarczce grzbietowej znajduje się fioletowo-różowy wzór w kształcie gwiazdy.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 30/30/30 cm. Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory lub korzeń. Wymaga temperatury 22-26°C i wilgotności utrzymującej się na poziomie 75-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne, tzw. bulbusy, a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. W kokonie bywa 100-120 młodych.

Młode chętnie jedzą małe świerszcze i larwy mącznika młynarka, starszym osobnikom podajemy duże świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dość agresywny ptasznik, w obronie wyczesuje wielką chmurę włosków parzących w stronę napastnika.

Przeczytaj też  Haplopelma minax

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Pamphobeteus vespertinus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu