Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
19096
Jaszczurki – Artykuły

Oswajanie jaszczurek

Czwarty etap oswajania jaszczurek

W tym etapie jaszczurka zacznie kojarzyć Ciebie nie, tylko jako potencjalne zagrożenie, a wręcz odwrotnie, zacznie kojarzyć Twoją osobę z jedzeniem. W pierwszej kolejności należy próbować podawać jedzenie z pęsety (tutaj najlepsze będą żywe świerszcze lub karaczany, bo są najbardziej ruchliwe). Następnie staraj się nakłonić jaszczurkę do zjedzenia mączników z Twojej dłoni: w tym celu nasypujemy niewielka ilość ruchliwych larw na dłoń i podsuwamy ją pod pyszczek gada. Pamiętaj, nie rób nic na siłę – jeśli jaszczurka zacznie uciekać przed dłonią, bądź zastosuje jedną ze swoich technik obronnych, znaczy to, że musisz się tym razem wycofać. Próbuj do skutku. Jeśli jaszczurka zacznie wreszcie jeść z dłoni możemy zacząć próbować brać ją na ręce.Niektórzy hodowcy negują przyzwyczajanie jaszczurek do karmienia z ręki twierdząc, że w ten sposób zatraca się instynkt drapieżnika – gad przyzwyczaja się do takiego sposobu pobierania pokarmu, co w konsekwencji doprowadza do zaprzestania samodzielnego pobierania pokarmu. Istnieje także niebezpieczeństwo, że po pewnym czasie będziesz kojarzony tylko i wyłącznie z jedzeniem. Przy dużych, niebezpiecznych jaszczurkach (takich jak waran stepowy czy legwan zielony) odradza się stałego karmienie z ręki, ponieważ tak silna jaszczurka, która skojarzy Twoje dłonie z jedzeniem lub, gdy poczuje na Twoich rękach zapach np. gryzonia, którymi zwykle jest karmiona, w szale polowania może Cię dotkliwie pogryźć. Przy „oswajaniu” takich jaszczurek należy zachować szczególna ostrożność, najlepiej zacząć od małego, kiedy to jaszczurka jest najmniej groźna.

Przeczytaj też  Jak kupić zdrowe zwierzę?


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu