Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [13]
Loading...
19125
Jaszczurki – Artykuły

Oswajanie jaszczurek

Podsumowanie

Kiedy już przejdziemy przez wszystkie etapy „oswajania” z powodzeniem, warto pamiętać o tym, żeby jaszczurkę wyciągać z terrarium systematycznie, bo po pewnym czasie gad może zdziczeć i wszystko trzeba będzie robić od początku.

Należy pamiętać także, iż zaufanie jaszczurki jest kruche i bardzo łatwo może je stracić – jeśli będziesz się z nią źle obchodzić, jeśli spadnie Ci z ręki lub zbyt mocno ją przytrzymasz czy przestraszysz.

Najważniejsza rzeczą w procesie przyzwyczajania jaszczurek do siebie jest to, by nie robić nic na siłę. Istnieją „szkoły”, które mówią by brać jaszczurki właśnie na siłę, a te po pewnym czasie przyzwyczają się do tego. Moim zdaniem jest to metoda bezsensowna i mijająca się z celem hodowli gadów. Jaszczurka będzie mocno zestresowana i wystraszona, a w hodowli nie chodzi przecież o to, aby jaszczurka siedziała cały czas na naszych rękach.

Musisz także pamiętać o tym, że nie wszystkie jaszczurki dadzą się całkowicie przyzwyczaić do ludzi. Niekiedy będzie musiało Ci wystarczyć karmienie jaszczurki z ręki, albo tylko (a może nawet!) obserwowanie spokojnego gada w terrarium. Innymi słowy, finalny etap przyzwyczajania do nas jaszczurki zależy od gatunku i cech osobniczych. Pamiętaj także o tym, że jaszczurka to nie maskotka, tylko dzikie zwierze i jej miejsce jest w terrarium.

Przeczytaj też  Jaszczurki - podstawy hodowli

 

Opracowanie

autor: Theo
Na podstawie własnych doświadczeń.

Drobne poprawki Paweł Kaczmarek 'jaszczur’ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu