Podsumowanie
Kiedy już przejdziemy przez wszystkie etapy „oswajania” z powodzeniem, warto pamiętać o tym, żeby jaszczurkę wyciągać z terrarium systematycznie, bo po pewnym czasie gad może zdziczeć i wszystko trzeba będzie robić od początku.
Należy pamiętać także, iż zaufanie jaszczurki jest kruche i bardzo łatwo może je stracić – jeśli będziesz się z nią źle obchodzić, jeśli spadnie Ci z ręki lub zbyt mocno ją przytrzymasz czy przestraszysz.
Najważniejsza rzeczą w procesie przyzwyczajania jaszczurek do siebie jest to, by nie robić nic na siłę. Istnieją „szkoły”, które mówią by brać jaszczurki właśnie na siłę, a te po pewnym czasie przyzwyczają się do tego. Moim zdaniem jest to metoda bezsensowna i mijająca się z celem hodowli gadów. Jaszczurka będzie mocno zestresowana i wystraszona, a w hodowli nie chodzi przecież o to, aby jaszczurka siedziała cały czas na naszych rękach.
Musisz także pamiętać o tym, że nie wszystkie jaszczurki dadzą się całkowicie przyzwyczaić do ludzi. Niekiedy będzie musiało Ci wystarczyć karmienie jaszczurki z ręki, albo tylko (a może nawet!) obserwowanie spokojnego gada w terrarium. Innymi słowy, finalny etap przyzwyczajania do nas jaszczurki zależy od gatunku i cech osobniczych. Pamiętaj także o tym, że jaszczurka to nie maskotka, tylko dzikie zwierze i jej miejsce jest w terrarium.
Opracowanie
autor: Theo
Na podstawie własnych doświadczeń.
Drobne poprawki Paweł Kaczmarek 'jaszczur’