Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
27217
Monocentropus, Ptaszniki – Opisy

Monocentropus balfouri

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Monocentropus balfouri – ptasznik

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Socotra baboon

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocock’a.

Wygląd

Samica osiąga ponad 6 cm ciała (nawet do 18 z odnóżami), samiec ok. 4 cm ciała.

Ciekawie ubarwiony ptasznik. Młode co prawda są ubarwione jednolicie i jest to kolor szaro-brązowy, dorosłe osobniki posiadają jednak dużo ciekawsze kolory – głowotułów po wylince nabiera niebieskiego koloru a z czasem szarzeje. Odwłok jest koloru ciemnego.
Występuje różnica w ubarwieniu samic i samców – samice przed wylinką posiadają niebieski odcień karapaksu, samce natomiast fioletowy.

Występowanie

Na wolności występuje na terytorium Jemenu, wyłącznie na wyspie Sokotra (gatunek endemiczny).

Biotop

W naturze buduje kryjówki pomiędzy korzeniami drzew i kamieniami. Zamieszkuje rzadko porośnięte tereny wyspy. Kopie głębokie na 10-20 cm nory. Niektóre osobniki zmieniają miejsce zamieszkania po każdym linieniu. Najczęściej znajdowano osobniki tego gatunku na wysokości 850-950 m n.p.m., gdzie temperatura waha się od 10°C w nocy do 36°C w dzień. W miejscach nasłonecznionych panuje upał dochodzący do 60°C. Sokotra ma dwie pory monsunowe – wieją w nich silne wiatry, o sile 4-5° w skali Beauforta, temperatura znacznie się obniża, a góry są ciągle spowite we mgle. Największa wysokość, na której znaleziono Monocentropus balfouri, to 1227 m. n.p.m.

Przeczytaj też  Acanthoscurria chacoana

Długość życia

Samice dożywają do ~15 lat, samce umierają zazwyczaj do około pół roku po uzyskaniu dojrzałości (po ostatniej wylince).

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Monocentropus balfouri przy każdym otwarciu terrarium wychodzą ze swojej kryjówki. Przy manipulacji w terrarium nie są płochliwe i nie uciekają.

Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną – unosi bardzo wysoko przednią parę kończyn krocznych i uderza nią w napastnika. Jeżeli intruz się nie wycofa – następuje atak. Ukąszenia zdarzają się najczęściej przy próbie odbierania kokonu samicy.

Film 1. Monocentropus balfouri – pozycja obronna

Jadowitość

Silny jad.

Cechy szczególne

  • Mieszkańcy wyspy, na której żyją te pająki, bardzo się ich boją i twierdzą, że ich ukąszenie może zabić wielbłąda. Jest to jednak opinia mocno przesadzona.
  • Pająk nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka.
  • Dojrzałe samce i samice mają narządy strydulacyjne.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 25/30/20 cm (dł./wys./szer.).

Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego zmieszanego z piaskiem. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości podłoża (ok 15-20 cm) gdyż jest to pająk podziemny kopiący korytarze. W podłożu można posadzić rośliny – pająki ich nie niszczą ani nie podkopują. Można również zapewnić schronienie w postaci kawałka kory.

Pająk budując kryjówkę, otacza ją warstwą pajęczyny.

Temperatura

Temperatura w dzień około  28°C,  w nocy około 22°C.

Przeczytaj też  Lasiodora striatipes

Wilgotność

Około 70%.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młodym pajączkom podajemy larwy much i mącznika młynarka. Starsze i dorosłe osobniki chętnie jedzą świerszcze, karaczany i szarańczę. W naturze czasami polują na skorpiony.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), nie ma natomiast haczyków na przedniej parze kończyn krocznych.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Przed dopuszczaniem należy oba pająki dobrze nakarmić. Samca wpuszczamy do terrarium samicy. Po kilku minutach zaczyna on bębnić odnóżami w podłoże. Samica mu rzadko odpowiada, a kopulacja jest bezproblemowa. Prawie nie zdarza się jej atak na partnera. Kokon wytwarzany jest zwykle po 2 miesiącach. Ma kształt przeważnie owalny i nie jest duży. Bywa w nim około 50 szt. 2,5 mm jaj. Temperaturę należy utrzymywać w granicach 20-22°C w nocy, a 25-26°C w dzień. Po 1,5 miesiąca w kokonie powinny znajdować się nimfy I. Po dalszych 2 tygodniach zaczynają się one przekształcać w nimfy II (mierzą one niecałe 0,5 cm wielkości).

U Monocentropus balfouri występują 3 stadia nimf. Nimfy III są nieco odmienne od pozostałych stadiów nimf, a mianowicie mają już na ciele włoski. Może to zmylić hodowcę, który sądzi, że ma w inkubatorze już pajączki. Nimfy III linieją do stadium pajączka po około 3 tygodniach.

 

Opracowanie i źródła informacji

Łukasz Koclęga

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
D. St’astny, Sklipkan, nr 2, 2001;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Monocentropus balfouri – raport rozmnożeniowy

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu