Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
5933
Raporty rozmnożeniowe, Ptaszniki – Artykuły

Monocentropus balfouri – raport rozmnożeniowy

Monocentropus balfouri – raport rozmnożeniowy

Raport rozmnożenia Monocentropus balfouri

Gatunek: Monocentropus balfouri (Pocock, 1897)
Wiek samicy: około 2,5 lat
Wielkość samicy: Ciało: 5,5 cm; Rozstaw odnóży: 12 cm
Doświadczenie samicy: Brak
Data ostatniej wylinki: 2011-08-05
Wiek samca: 1,5 miesiąca po ostatniej wylince.
Opis kopulacji:
  • 2011-09-04 – Samiec został umieszczony w jej pojemniku i rozpoczął nawoływanie partnerki poprzez drgania ciałem i odnóżami. Po odebraniu od niej podobnych sygnałów podszedł do wylotu jej gniazda i wykonując delikatne tupnięcia w miejscu pokrytym przez pajęczynę wywabił ją na zewnątrz, gdzie doszło do przekazania nasienia. Samiec po udanej kopulacji oddalił się a samica nie przejawiła wobec niego agresji.
  • 2011-09-18 – Kopulacja przebiegła w zbliżony sposób
  • 2011-09-21 – Kopulacja przebiegła w zbliżony sposób
Warunki w zbiorniku: Samica utrzymywana była w plastikowym pojemniku o wymiarach 30 cm x 20 cm x 16 cm (dł. x szer. x wys.) dedykowanym zwierzętom egzotycznym – tzw. „faunabox”. Perforacja w pokrywie od pojemnika została zmniejszona poprzez zaklejenie jej niewielkiej części taśmą klejącą. Podłoże stanowiło włókno kokosowe o grubości 5 cm. Wystrój składał się z wykopanego w ziemi zagłębienia obłożonego po bokach kawałkami kory oraz dodatkowo umieszczono plastikowe rośliny, które zostały użyte do budowy gniazda. Wilgotność była utrzymywana na poziomie 60-80% poprzez delikatne wlewanie wody w przeciwległe do gniazda narożniki raz w tygodniu. Temperatura została mierzona na jednej ze ścianek pojemnika i wynosiła 24-27°C przez cały okres rozrodu. Pojemnik był dogrzewany kablem grzewczym o mocy 15 W, więc można przypuszczać, że temperatura w zagłębionym gnieździe samicy była nieznacznie wyższa.

  • Terrarium: 30x20x16 cm („faunabox”)
  • Podłoże: włókno kokosowe
  • Wilgotność: niska
Żywienie Karmienie samicy przed łączeniem nie było zbyt intensywne ze względu na jej umiarkowany apetyt. Podawano jej dorosłe karaczany szare(Nauphoeta cinerea) oraz podrośnięte karaczany argentyńskie (Blaptica dubia).
Data zrobienia kokonu 2011-11-03 (tj. 43 dni od pierwszej kopulacji)
Data odebrania kokonu: 2011-12-128 (tj. 39 dni od złożenia kokonu)
Metoda odchowu: kokon pozostawiony samicy do wyklucia młodych, młode pozostawione z matką na 2-3 wylinki
Temperatura w inkubatorze: 27°C
Wilgotność w inkubatorze: 85-95%
Łączna ilość pająków 40 pająków
Przeczytaj też  Acanthoscurria geniculata - ptasznik białokolanowy - raport rozmnożeniowy 4

 

Film 1. Monocentropus balfouri – samica wraz z młodymi w jednym gnieździe

 

Opracowanie

Mateusz Krzeszewski 'Krzeszol’ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu