Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2103
Ciekawostki

Kijaki zaby gęborodnej (Rheobatrachus silus) rozwijały się w żołądku samicy

Żaba gęborodna (Rheobatrachus silus) zamieszkiwała potoki w górskich lasach wschodniej Australii. W latach siedemdziesiątych naszego stulecia poznano sposób jej rozmnażania – rozwój młodych aż do przeobrażenia przebiegał w żołądku samicy, która następnie „rodziła” je otworem gębowym. W okresie tym organizm samicy przestawał wydzielać kwas żołądkowy. Kijanki pobierały pokarm z zawartości żołądkowej samicy.

W latach siedemdziesiatych występowała ona dosyć licznie jednak już w latach osiemdziesiątych z nieznanych dotychczas przyczyn przestała się pojawiać. Podczas kilku kolejnych poszukiwań nie udało się znaleźć ani jednego okazu. Gatunek uznano za wymarły.

Przeczytaj też  Mrówki Allomerus demerarae uniemożliwiają rozród drzewie Cordia nodosa


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu