Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
4030
Płazy – Artykuły

Dlaczego żaby są zielone?

W skórze żab występują trzy typy komórek pigmentowych, tworzących trzy warstwy. Poszczególne komórki ułożone są w następującej kolejności (od najniżej do najwyżej położonych): melanofory, guanofory (irydofory), ksantofory. Melanofory zawierają melaninę, która nadaje płazom ciemno brązowe lub czarne zabarwienie skóry. Komórki irydoforów zawierają kryształki guaniny, które odbijają światło białe przenikające do skóry, jak małe lusterka. Z kolei ksantofory zawierają żółte pigmenty. Kiedy światło białe zostaje odbite od kryształków guaniny zmienia barwę na niebieską, następnie przechodzi przez żółte pigmenty (działają jak filtr) i powstaje kolor zielony (Rys.1.). Jak wiemy zmieszanie farby niebieskiej z żółtą daje kolor zielony. Barwa zielona może mieć różne nasycenie.

 

Działanie komórek barwnikowych zależne jest min. od hormonów, środowiska zewnętrznego (zmiana kształtu chromatoforów, rozpraszanie/skupianie ziaren barwników wewnątrz komórek).

Opracowała Kornelia Orczyk:
http://www.livescience.com/animalworld/060403_mm_frog_green.html

Przeczytaj też  Komora deszczowa


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu