Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
4551
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Formica lemani

Mrówka Formica lemani

Wygląd Formica lemani (Bondroit, 1917) posiada barwienie jednolicie czarne, błyszczące, odnóża w kolorze brązu lub czerwieni. Posiada nieliczne, odstające włoski na odwłoku.
Wielkość
    • Królowa: 8-10 mm,
    • Samiec: 7-8 mm,
    • Robotnice: 3-5 mm
Występowanie Jest to mrówka występująca wyłącznie w górach. W Polsce można ją licznie spotkać w Karpatach i Sudetach nawet na dużych wysokościach. Sporadycznie, rójkowe królowe można znaleźć w okolicach Krakowa, Bielska-Białej i Tychów.
Pożywienie: Spadź i drobne owady.
Cechy szczególne Jest to gatunek bliźniaczo podobny do Pierwomrówki łagodnej, jednak dostosowany do życia na większych wysokościach. Gniazda zazwyczaj znajdowane są na polanach i łąkach wysokogórskich. Również pada ofiarą pasożytnictwa uprawianego przez Mrówki rudnice, z którymi często dzieli przestrzeń terytorialną.
Hodowla Dobrze czuje się w każdym możliwym gnieździe. Wykazuje spore skłonności modelowania gniazda wg potrzeb.
Hibernacja: Tak
Ochrona gatunkowa: Nie
Lot godowy: Rójki wyłącznie w sierpniu.

 

Przeczytaj też  Ramulus nematodes 'Blue'


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu