Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
7302
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Formica rufa – mrówka rudnica

Formica rufa – mrówka rudnica

Wygląd Formica rufa – Mrówka rudnica (Linnaeus, 1761) posiada odwłok szaro-czarny, matowy, tułów krwistoczerwony, głowa czerwona, z czarnym „czepkiem”.
Wielkość
  • Królowa: 8-12 mm,
  • Samiec: 6-7 mm,
  • Robotnice: 5-10 mm
Występowanie Mrówka typowo leśna, wybiera nasłonecznione stanowiska.
Żywienie Spadź i owady. Z powodzeniem hoduje mszyce na pobliskich drzewach iglastych.
Cechy szczególne Jest to bardzo agresywna mrówka, która aktywnie poluje na owady, buduje spore kopce z igliwia, a liczba robotnic sięga kilkuset tysięcy z jedną lub kilkoma królowymi.
Hodowla Hodowla tego gatunku nie jest jeszcze uregulowana prawnie, jednak zabrania się niszczenia mrowisk. Rójkową królową można zaadoptować na robotnicach Formica fusca, jednak kolonia rozwija się w zastraszającym tempie i w niedługim czasie wymaga udostępnienia terenu o powierzchni kilkunastu metrów. Ponadto, rozdrażnione mrówki mają tendencje do obfitego pryskania kwasem i duszenia się w jego oparach.
Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Tak
Lot godowy Dość liczne rójki na początku maja.

 

Przeczytaj też  Trachyaretaon carmelae


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu