Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
6929
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Formica polyctena – mrówka ćmawa

Formica polyctena – mrówka ćmawa

Wygląd Formica polyctena – mrówka ćmawa (Förster, 1850 to gatunek bliźniaczo podobny do mrówki rudnicy (Formica rufa). Odwłok szaro-czarny, matowy, tułów krwistoczerwony, głowa czerwona, z czarnym „czepkiem”. W odróżnieniu od Formica rufa, posiadają kilka drobnych szczecinek na odwłoku.
Wielkość
  • Królowa: 8-12 mm,
  • Samiec: 6-7 mm,
  • Robotnice: 5-10 mm
Występowanie Mrówka typowo leśna, wybiera nasłonecznione stanowiska.
Żywienie Spadź i owady. Znana jest z hodowli mszyc na drzewach iglastych.
Cechy szczególne Jest to bardzo agresywna mrówka, która aktywnie poluje na owady, buduje spore kopce z igliwia, połączone w wielkie systemy polkaliczne, w których skład może wchodzić nawet miliard robotnic i kilka tysięcy królowych. Taki system rozciąga się na obszarze wielu kilometrów, eliminując pozostałe gatunki z rodzaju Formica.
Hodowla Hodowla tego gatunku nie jest jeszcze uregulowana prawnie, jednak zabrania się niszczenia mrowisk. Rójkową królową można zaadoptować na robotnicach F. fusca, jednak kolonia rozwija się w zastraszającym tempie i w niedługim czasie wymaga udostępnienia terenu o powierzchni kilkunastu metrów. Ponadto, rozdrażnione mrówki mają tendencje do obfitego pryskania kwasem i duszenia się w jego oparach.
Hibernacja Tak
Ochrona gatunkowa Tak
Lot godowy Roją się bardzo wcześnie, już pod koniec kwietnia, jednak właściwa, wielotysięczna rójka następuje w pierwszej połowie maja.

 

Przeczytaj też  Haaniella spp.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu