Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
45
Euphorbia pulcherrima - gwiazda betlejemska Rośliny – Opisy

Euphorbia pulcherrima – poinsencja, gwiazda betlejemska, wilczomlecz piękny

W okresie Bożego Narodzenia nie znajdziemy chyba kwiaciarni, która nie będzie posiadała poinsencji. Jej piękne przykwiatki (nie kwiaty!) zdobią wtedy niejeden świąteczny stół. Najbardziej charakterystyczna jest odmiana o czerwonych przykwiatkach, ale istnieją też odmiany w kolorze łososiowym, różowym, kremowobiałym, żółtym oraz dwukolorowym (głównie połączenia bieli lub zieleni z czerwienią albo różem oraz zieleni z białym).

Nasłonecznienie
Lubi jasno oświetlone miejsca, ale nie można narażać jej na bezpośrednie światło słoneczne.
Podlewanie
Powierzchnia ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem, ale głębiej powinna być stale wilgotna. Przesuszenie spowoduje opadnięcie dolnych liści.
Wilgotność otoczenia
Bardzo lubi zwiększoną wilgotność. Można ją zraszać, można też ustawić na tacy z kulkami do hydroponiki.
Temperatura latem
21 stopni bez przeciągów.
Temperatura zimą
Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 16°C.
Nawożenie
Nawozimy ja wiosną i latem według instrukcji na opakowaniu nawozu.
Przesadzanie
W maju, po opadnięciu przylistków, przycinamy o kilka centymetrów i przesadzamy do ziemi doniczkowej.
Rozmnażanie
Latem odcinamy kilkunastocentymetrowy fragment pędu, zanurzamy na chwilę we wrzątku i wsadzamy do ziemi.
Kwitnienie
Właściwe kwiaty poinsencji mają żółty kolor i są niepozorne. Właściwą ozdobą są kolorowe przykwiatki, które przejęły wabiące funkcje płatków.
Problemy
Problemy sprawia skłonienie jej do zakwitnięcia w następnym roku.
Stopień trudności uprawy
Poinsencję hoduje się łatwo.
Wysokość
2 metry
Szerokość
3 metry
Uwagi
Jeśli chcemy, aby poinsencja kwitła na Boże Narodzenie musimy od października do listopada zapewnić jej 14 godzin nieprzerwanej ciemności w nocy oraz normalne oświetlenie w dzień. Poinsencja często zakwita w firmach, które kończą pracę po południu, nie palą w nocy świateł i nie są oświetlane przez światła uliczne. Trzeba jednak uważać, gdyż nawet 5 minut światła może opóźnić lub nawet przerwać cały cykl. Lato roślina lubi spędzać na wolnym powietrzu. Uważajmy na wypływający z rośliny mleczny sok – plami skórę i ubranie, jest trujący i może powodować uszkodzenia wzroku gdy dostanie się do oczu.

Przeczytaj też  Bacopa - bakoba

Nieznacznie toksycznaZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu