Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
550
Chamaeleo chamaeleon - kameleon pospolity Jaszczurki – Opisy, Kameleonowate

Chamaeleo chamaeleon – kameleon pospolity

Chamaeleo chamaeleon – kameleon pospolity

Nazewnictwo

 • Nazwa gatunkowa: Chamaeleo chamaeleon (Linnaeus, 1758)
 • Nazwa polska: Kameleon pospolity, kameleon europejski
 • Nazwa angielska: The Common Chameleon, Mediterranean Chameleon
 • Nazwa niemiecka: Das Gewöhnliche, Europäische Chamäleon
 • Nazwa czeska: Chameleon obecný

Stan prawny

 • Aneks UE: Aneks A.
 • Gatunek niebezpieczny: Nie.
 • CITES: Załącznik II.
 • Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Podgatunki

Wyróżnione zostały 4 podgatunki:

 • Chamaeleo chamaeleon chamaeleon
 • Chamaeleo chamaeleon musae
 • Chamaeleo chamaeleon orientalis
 • Chamaeleo chamaeleon rectricrista

Chamaeleo chamaeleon osiąga w zależności od podgatunku od 20 do 40 cm. Jest aktywny podczas dnia. Populacja europejska osiąga około 20 cm. Samice zawsze większe od samców. Samce natomiast posiadają większy kask. Zakres kolorów obejmuje zieleń, szary, pomarańczowy i brązowy. Po bokach występuje jeden lub dwa przerywane paski ciągnące się od głowy do tylnych odnóży. Populacja europejska została umieszczona na liście gatunków zagrożonych w Hiszpanii i wpisana do aneksu A (II). Inne populacje zaliczone są do grupy „Least Concern”. Przebywając w krajach Afryki Północnej można spotkać się z próbą sprzedaży tych kameleonów. Zasadność umieszczenia populacji europejskiej w Aneksie A jest krytykowana, jest ona bardzo liczna i stosunkowo niezagrożona. Jednakże jakiekolwiek próby wywozu lub handlu bez niezbędnych dokumentów są karane.

Obszar występowania jest bardzo duży, prawdopodobnie drugi najbardziej rozpowszechniony gatunek kameleona na świecie. W Europie Chamaeleo chamaeleon występuje tylko na skrajnym południu Półwyspu Iberyjskiego oraz niektórych wyspach Morza Śródziemnego. Populacja europejska została prawdopodobnie sztucznie wprowadzona przed 1500 r. Pierwotna populacja ograniczała się tylko do Afryki Północnej, Turcji i Bliskiego Wschodu. Gatunek ten występuje w wielu siedliskach, jednak najbardziej preferuje nadrzeczną roślinność, gaje oliwne czy winnice. W Hiszpanii i Portugalii zamieszkują regiony przybrzeżne. W Afryce zamieszkują bardzo różnorodne biotopy, od obszarów pustynnych do okolic zbiorników wodnych. Na terenach tych istnieje duże zróżnicowanie w ilości rocznych opadów i wilgotności. Młode osobniki występują często wśród traw, dorosłe natomiast preferują niewysokie drzewa.

Przeczytaj też  Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy

Opracowanie

Opracował Marcin Nawrot na podstawie: Jose A. Hodar, Juan M. Pleguezuelos, Juan C. Poveda – Habitat selection of the common chameleon (Chamaeleo chamaeleon) (L.) in an area under development in southern Spain: implications for conservation.

http://www.iucnredlist.org/details/157246/0

http://web.archive.org/web/20071215125319/http://www.adcham.com/html/taxonomy/species/cchamaeleon.html

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chamaeleo_chamaeleon_range_Map_.png – dokładny zakres występowania.

 

 

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu