Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
2060
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Anisomorpha ferruginea

Anisomorpha ferruginea – PSG 198 – straszyk

 

Występowanie

Stany Zjednoczone.

Długość życia

Długość życia Anisomorpha ferruginea (Beauvois, 1821) – PSG 198 – uzależniona jest w pewnym stopniu od warunków jakie panują w terrarium. W dobrych warunkach samice żyją około roku, samce trochę krócej.

Wygląd

 • Samica

  Jest bezskrzydła. Jej ciało ma barwę ciemnobrązową podchodzącą w czerń. Na górnej części ciała przechodzą przez całą jego długość dwa pomarańczowo-brązowe paski. Czułki dosyć długie, ok. 3 cm. Ciało jest gładkie, błyszczące, nie pokryte żadnymi kolcami. Samica osiąga około 6 cm długości całkowitej.

 • Samiec

  Jest bezskrzydły. Jego ciało ma barwę ciemnobrązową, przez całą długość przechodzą dwa pomarańczowo-brązowe paski. Długość czułek wynosi 2,5 cm. Podobnie jak u samicy ciało jest gładkie, błyszczące nie pokryte żadnymi kolcami. Samiec osiąga 3,5-4 cm długości całkowitej.

 • Młode

  Są barwy brązowej. Po około trzech wylinkach zaczynają im się pojawiać na grzbiecie dwa pomarańczowe paski. Młode zaraz po wykluciu mają około 2 cm długości całkowitej.

 • Jaja

  Nie duże, ok 4 mm długości, koloru brązowego z czarnym paskiem na boku. Na górze wieczko, jajowate, w środku czarne, a po bokach brązowe.

Występowanie

Gatunek ten występuje w U.S.A.

Aktywność

Owady te aktywne są kiedy robi się ciemno, wychodzą z dziennych ukryć (np. kory czy liści) aby żerować, wtedy też kopulują (choć w dzień też się to zdarza).

Terrarium

Sporą część terrarium powinien zająć pokarm, żeby straszyki nie miały problemu ze znalezieniem go. Jako wystrój terrarium można użyć gałęzi co ułatwi straszykom znalezienie odpowiedniego miejsca na wylinkę. Warto też umieścić kawałki kory, za którymi straszyki będą przesiadywały za dnia. Podłoże mogą stanowić ręczniki papierowe lub włókno kokosowe. Osobiście uważam, że ręczniki papierowe są o wiele bardziej wygodniejsze, ponieważ łatwiej utrzymać czystość i wybierać jaja. Elementy wystroju przyniesione z zewnątrz powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane, wygotowane i oczyszczone.

Wielkość terrarium

Gatunek ten nie należy do dużych, więc terrarium 30x30x30 cm spokojnie wystarczy dla 5 par. Oczywiście im większe terrarium tym lepiej, najważniejsze aby straszyki mogły znaleźć pożywienie.

Oświetlenie

Nie jest konieczne. Choć terrarium ładnie podświetlone ma większe walory estetyczne. Jeżeli decydujemy się na oświetlenie musi ono być na zewnątrz terrarium oraz w odpowiedniej odległości, żeby nie przegrzać terrarium.

Temperatura

Straszyki te najlepiej rozwijają się w temperaturze zbliżonej do 25°C (jest to optimum), ale dobrze znoszą 20°C, jednak spowolni to ich metabolizm (spowoduje, że owady będą wolniej rosły).

Wilgotność

Straszyki te lubią warunki średnio wilgotne, zbyt duża wilgotność może doprowadzić do ich śmierci. Najlepiej spryskiwać raz dziennie – na wieczór.

Żywienie

Gatunek ten żywi się jeżyną oraz maliną, jest to pokarm który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Dymorfizm płciowy

U owadów imago jest to bardzo proste. Samica jest większa i masywniejsza od samca. Natomiast u owadów młodych też jest możliwość rozpoznawania płci, z tym, że trzeba mieć dobry wzrok :D. A więc tak: samiec na samym końcu odwłoka pod spodem ma małą „gulkę” natomiast samica ma do końca „prosty” odwłok. Może nie wydaje się to proste, ale jeśli mamy przed sobą osobniki obu płci na pewno zauważymy różnicę.

Rozmnażanie

Straszyki te rozmnażają się płciowo. Samica zaczyna składać jaja po około 3 tygodniach od wylinki imaginalnej. Składa od dwóch do trzech jajek dziennie co jakiś czas robiąc sobie mniej więcej tygodniową przerwę, po czym znowu zaczyna je regularnie składać. Inkubacja jaj trwa od trzech do pięciu miesięcy. Jaja najlepiej inkubować na włókninie kokosowej i utrzymywać stałą dosyć wysoką wilgotność, oraz temperaturę na poziomie 22-25°C, należy również pamiętać o dobrej wentylacji, żeby zapobiec pleśnieniu jaj.

Uwagi

Gatunek ten wydziela drażniącą ciecz. Należy więc zachować szczególną ostrożność przy wszelkich manipulacjach w terrarium. Kiedy wydzielina ta dostanie się do oczu należy szybko przemyć wodą, należy również pamiętać o myciu rąk po każdym kontakcie z tym straszykiem.

Opracowanie i źródła informacji
Łukasz Gawron (tacha) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności.

Przeczytaj też  Imago, owad doskonały

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu