Artykuł w kategoriach: Ceratogyrus, Ptaszniki – Opisy

Ceratogyrus brachycephalus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Ceratogyrus brachycephalus – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1919 roku przez Hewitt’a. Na wolności szeroko rozpowszechniony – występuje w Botswanie, Zimbabwe i Afryce Południowej. Angielska nazwa tego ptasznika to Greater Horned Baboon.


Dorasta do 4 cm ciała, do 13 cm z rozpostartymi odnóżami, samce mierzą około 8-9 cm z odnóżami.

Należy do tzw. rogatych ptaszników. Podstawowym ubarwieniem ciała jest szaro-żółty. Odwłok z żółtym odcieniem, w małe czarne plamki. Wyrostek na tarczce żółtawej grzbietowej jest mały, czarny i prosty. Odnóża szare. Wewnętrzna strona ud prawie czarna. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to 25x25x25 cm. Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Plecie sporo sieci, dlatego dodatkowe wyposażenie terrarium nie jest konieczne, ale można włożyć tam kawałek kory lub korzeń. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 65-75%. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C (z nocnymi spadkami do 18-20°C).

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Są poza tym sporo mniejsze od samic. W kokonie jest do 100 jajeczek.

Młodym pająkom podajemy małe owady i ich larwy (np. much czy mącznika młynarka), starsze osobniki chętnie polują na świerszcze, karaczany, pasikoniki oraz szarańczę.

Agresywny pająk, nie nadający się dla początkujących. Jego jad może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
P. Klaas, Vogelspinnen im Terrarium, 1993;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.cyriocosmus.com;
www.giantspiders.com;
http://geagallerie.free.fr/galerie3.htm;


Powiązane artykuły

Jedno przemyślenie na temat Ceratogyrus brachycephalus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu