Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Callisia – smużyna

Nazwa botaniczna: Callisia, rodzaj liczy 16 gatunków

Rodzina

Komelinowate (Commelinaceae)

Wielkość

Osiąga wysokość do 60 cm

Wygląd

Bylina o pędach płożących się lub wzniesionych i małych, listki drobne w biało zielone prążki. Jest rośliną płożącą, a jej pędy osiągają ponad 1,5 m długości.

Gatunki

  • Callisia elegans
  • Callisia fragrans
  • Callisia repens

Występowanie

Występuje od Meksyku po południową Brazylię. Można ją spotkać na obrzeżach tropikalnych lasów, często porasta strome brzegi rzek.

Informacje dodatkowe

W miejscu, gdzie dotykają one ziemi, błyskawicznie wypuszczają korzenie i tworzą odrosty. W krajach, w których nie ma mroźnych zim, często sadzi się ją na rabatach jako szybko rosnącą roślinę okrywową. Nie na darmo nosi dumną nazwę Callisia, pochodzącą od greckiego słowa kallos – piękny. Ma również polska nazwę – smużyna rozesłana, ale w użyciu jest tylko spolszczona nazwa łacińska. Roślina ta jest blisko spokrewniona z trzykrotką, należy bowiem do tej samej rodziny, do niedawna zaliczana była do rodzaju Setcreasea, ale od czasu zmiany klasyfikacji wyodrębniono ją jako oddzielny rodzaj.

Zastosowanie

Terrarium wilgotne, może być również stepowe.

Hodowla

Callisia doskonale rośnie zarówno w półcieniu, jak i na słońcu i jest wdzięczną i łatwą w uprawie rośliną doniczkową, a przy tym bardzo dekoracyjną. Obficie podlewamy miękką, letnią wodą i zraszamy, długie pędy skracamy. Do uprawy tego gatunku najlepsza jest mieszanka ziemi do kwiatów, gruboziarnistego piasku, perlitu lub żwiru w proporcji 2:1:1.

Stanowisko

Od jasnego do półcienistego, ciepłe, przy czym odmiany o liściach wielobarwnych powinny mieć zawsze więcej światła niż odmiany o liściach zielonych.

Rozmnażanie

Z sadzonek pod czepkiem z folii.

Nawożenie

Od kwietnia do września nawozimy co tydzień.

Opracowanie

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu