Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
28554
Hysterocrates, Ptaszniki – Opisy

Hysterocrates gigas

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Hysterocrates gigas – ptasznik

Nazewnictwo

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Hysterocrates gigas (Pocock, 1897)

Wygląd

Duży, masywny pająk. Jego ubarwienie jest zależne od cyklu linienia. Świeżo po wylince jest czarny, potem czerwono-brunatny. Cechą charakterystyczną całej rodziny Hysterocrates (oraz gatunku Citharischius crawshayi) jest dłuższa i masywniejsza ostatnia para odnóży, które ułatwiają im kopanie. Owłosiony raczej umiarkowanie. Dorosłe mają aksamitny meszek na całym ciele z rzadko występującymi dłuższymi włoskami na odnóżach.

Po szybkim wzroście młodzieńczym (ok. 6-8 wylinek w pierwszym roku) pająk zaczyna powoli dojrzewać. Bywa większy od Hysterocrates hercules, dorosła samica osiąga ok. 19 cm z odnóżami i ok. 8-9 cm głowotułowia.

Występowanie

Zachodnia Afryka, Kamerun, Kongo, Gabon, Gwinea, Zair.

Biotop

Zamieszkuje tereny nadrzeczne o dużej wilgotności i dużej średniej temperaturze w systemie „własnonożnie” wykopanych korytarzy, które mogą być głębokie nawet na 1m .

Długość życia

Samice mogą dożyć nawet 16 lat, co zostało potwierdzone empirycznie. Samce natomiast żyją średnio od 1,5 do 2 lat po ostatniej wylince (czyli od 2,5 do 3 lat). Jednak zdarza się, że kończą swój żywot już po około 6 miesiącach od ostatniego linienia.

Aktywność

Pająk aktywny raczej po zmierzchu. Większość dnia spędza u ujścia swojej norki czekając na potencjalną ofiarę. Zdobycz zjada w kryjówce.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Szybki i agresywny jeżeli uniemożliwi mu się budowę schronienia. Radzi się aby nie zastępować korytarzy innymi kryjówkami, gdyż pająki czują się wtedy źle i wolniej rosną nie osiągając pełnych wymiarów.

Przeczytaj też  Stromatopelma calceatum

Hysterocrates gigas podobnie jak i cały rodzaj Hysterocrates nie wyczesuje włosków. Ptaszniki te potrafią naprawdę pływać i chodzić pod wodą więc nie należy się obawiać ich utopienia.

Jadowitość

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Standardowe wymiary 30/20/30 (dł/szer/wys) cm. Podłoże powinno składać się z mieszaniny torfu z ziemią (np. ziemia dla paproci). Grubość podłoża powinna być wystarczająca aby ptasznik mógł swobodnie kopać – ok. 15 cm. Pająki te są raczej nieśmiałe, co nie znaczy, że nie są agresywne w obronie. Świeżo wpuszczony do nowego terrarium zaczyna prace budowlane związane z siecią korytarzy bez względu na porę dnia. Nie należy raczej ingerować w jego kopanie a oczekiwać co będzie dalej (może wykopie korytarz przy szybie i będzie można go obserwować w jego kryjówce). Ważne jest aby ziemia nie była zbyt sypka, aby nie przysypała zwierzęcia oraz żeby była wystarczająco chłonna aby trzymała wilgoć. Przygotowując terrarium, ziemię należy wyprażyć np. w piekarniku rozkładając ją na tacy i zostawiwszy ją w temp ok. 200°C na ok. 10 min dopiero wsypać ją do pomieszczenia. Ze względu na dużą wilgotność, terrarium powinno być wentylowane, żeby nic nie zagrzybiało. Nie należy umieszczać kratki wentylacyjnej nad podłożem gdyż dorosły ptasznik może z łatwością przedrzeć się przez nią (silne są bestie). Powinno się przykryć terrarium szybą ciężką najlepiej z zawiasem i jakimś zamykaniem (zasuwka?). Ciężka ze względu na możliwość otwarcia jej przez pająka; na zasuwkę bo mogą ją przez przypadek otworzyć osoby niepowołane np. dzieci. Zbiorniczek z wodą powinien być zawsze pełny, mieć czystą wodę. Wodę radzi się przegotować lub przepuścić przez jakiś filtr uzdatniający, zwłaszcza jeżeli mieszka się na terenie przemysłowym. Inne ozdoby w postaci kawałków kory, korzeni, roślin są zbędne, o ile nie chcemy sobie uprzyjemnić widoku „nad ziemią” (i uprzykrzyć sobie poszukiwanie zbiegłego pokarmu). Należy czyścić terrarium po każdym posiłku. Po konsumpcji nasz pupil wyniesie resztki, które należy bezzwłocznie wyrzucić, mogą one bowiem zapleśnieć albo złapać innego grzyba co może zaszkodzić pająkowi.

Przeczytaj też  Cyriopagopus albostriatus

Temperatura

Średnia temperatura powinna wynosić 28-30°C w dzień i 22-26°C w nocy. Gruba warstwa ziemi dobrze izoluje wahania temperatury w norce pająka od góry jednak z dołu terrarium powinna być jakaś izolacja np. cienka warstwa styropianu.

Wilgotność

W przypadku młodych: 80-90%. Dorosłe: nie poniżej 70%.

Oświetlenie

Cykl dnia i nocy powinien być zachowany. Żarówka powinna jednak bardziej grzać niż świecić. Terrarium na pewno nie stawiamy na oknie, raczej gdzieś gdzie nie jest zbyt jasno.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Dla młodych pająków, wszelkie rodzaje żywego pokarmu, młode pożerają pokarm bardzo łapczywie. Młode karmimy 2-3 razy w tygodniu w zależności od wielkości muszkami owocowymi; potem małymi muchami lub ich czerwiami; innymi muchówkami. Mączniki, świerszcze, koniki polne podajemy, gdy są większe około raz na tydzień. Jeżeli pająk jest duży można spróbować małych myszy wtedy jednak nie częściej niż raz na miesiąc. Hysterocrates gigas są bardzo żarłoczne więc powinno się im dawkować pokarm zgodnie z zasadą – „co za dużo to niezdrowo”. Dorosłym starać się podawać pokarm odżywiony tzn. bogaty w witaminy i naturalny balast. Świerszcze prosto ze sklepu są zupełnie jałowe jeżeli chodzi o witaminy, dlatego dobrze by było założyć drobną ich hodowle. Można też łapać owady na łące, jednak wybierać te, które żyją z dala od jezdni lub dużych zakładów przemysłowych, z wiadomego powodu. Zarówno młode jak i dorosłe ptaszniki zaatakują wszelkie pożywienie jakie znajdzie się w terrarium. Jeżeli są głodne zaraz wezmą się za konsumpcję; najedzone przykleją zdobycz do podłoża i zjedzą później.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Samiec jest mniejszy od samicy. Nie posiada kolców na przednich odnóżach jak inne ptaszniki. Samica jest masywniejsza. Na świeżej wylince można rozpoznać płeć tak jak u innych ptaszników.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Rozmnażanie nie należy do najłatwiejszych z powodu agresywności samicy w stosunku do samca. Dlatego dobrze jest samicę umieścić w terrarium samca, wtedy jest trochę ogłupiała i samiec może mieć szansę na ucieczkę jak jest już po wszystkim. Zapłodnienie możliwe jest po ok. 30 dniach od ostatniej wylinki samicy. Po 50-90 dniach po zapłodnieniu samica lepi kokon (przy dobrych warunkach: wysoka wilgotność i odpowiednia temperatura nawet po 30 dniach). Zaleca się ostrożnie odebrać kokon samicy, zdarzają się akty kanibalizmu. Kokon umieszczamy w ciemnym pudełku w ciepłym miejscu. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność kokon okładamy chusteczkami jednorazowymi tak aby go nie dotykały. Chusteczki codziennie zraszamy i pilnujemy aby nie zapleśniały. Nigdy nie zraszamy bezpośrednio kokonu. Inkubacja trwa ok. 50 dni. Młode pajączki w liczbie mniej więcej 200 linieją pierwszy raz po 5 dniach. Mają one wtedy nie więcej niż 1 cm razem z kończynami. Można je z powodzeniem trzymać razem do 5 wylinki. Łatwiej jest jednak rozdzielić je i indywidualnie karmić. Rosną dosyć szybko osiągając dojrzałość płciową samce po maksymalnie 2 latach, samice 2-4 (9-11 wylinkach).

 

Opracowanie

Szymon Mleczko

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Hysterocrates gigas – raport rozmnożeniowy

2 przemyślenia na temat Hysterocrates gigas

  1. „Samce natomiast powinny zdychać najwcześniej po ok. 1,5 do 2 lat po ostatniej wylince ”

    Zmieńcie proszę to zdanie, to bardzo nieetyczne.

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu