Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [52]
Loading...
14849
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus salvator – waran leśny

Varanus salvator – waran leśny

Gatunek sklasyfikował Laurenti w 1768 roku.

Varanus salvator to  kolejny przedstawiciel gadziej elity, majestatyczny waran leśny zwany też paskowanym, najbardziej rozpowszechniony gatunek azjatyckiego warana.

Obszar jego występowania to ogromne obszary Azji, od Indii i Sri-Lanki na zachodzie po Filipiny na wschodzie, południową granicą występowania jest Indonezja, a północną Chiny południowe, wraz z populacją tychże waranów na wyspach Morza Południowochińskiego i wokół Hongkongu. [Zobacz mapę występowania]

Jest gatunkiem związanym z terenami podmokłymi, bagnami namorzynowymi, wiecznie zielonymi lasami, ale też występuje w środowisku antropogenicznym i na znacznych wysokościach do 1100 metrów n.p.m.

To jeden z największych jaszczurów żyjących obecnie na świecie; rekord długości to aż 321 cm – tyle mierzył osobnik znaleziony na Sri-lance (z podgatunku Varanus salvator salvator).

Szybko biega, świetnie wspina się po drzewach i pływa, zanurzony pod wodą wytrzymuje do 30 minut.

Młode warany leśne mają wielu wrogów – duże ptaki (np. czaple i orły), inne warany czy dzikie koty, dlatego najbezpieczniej czują się na drzewach rosnących nad brzegami wód z których w razie zagrożenia skaczą wprost do wody.

Dorosłe rzadziej korzystają z możliwości wspinania się po drzewach , wolą kopać nory o długości do 9 – 10 m , w których temperatura wynosi ok. 26°C ( Bennett 1998 r.).
Jako doskonali pływacy potrafią przemieszczać się z lądu stałego na wyspy i z wyspy na wyspę zasiedlając je i poszerzając swój obszar zasięgu.

Warany leśne były jednymi z pierwszych (większych) kręgowców , które skolonizowały grupę okolicznych wysp wokół wulkanu Krakatau po jego słynnej erupcji w 1883 roku (Rawlinson i współpracownicy 1990 r.).

Różnorodność ich diety w naturze jest naprawdę imponująca – od owadów , którymi żywią się młode osobniki, przez mięczaki, skorupiaki, ryby, płazy, węże, żółwie, młode krokodyle, jaszczurki w tym inne warany, ptaki, jaja, małe i większe ssaki, padlina i ludzkie zwłoki oraz odpadki i ekskrementy wyrzucane przez tubylczą ludność (Vogel 1979 r., Cox i współpracownicy 1998 r.).

W porównaniu do innych jaszczurek warany te są odporne na trucizny wytwarzane przez ropuchy Rhinella marina(dawniej B.marinus) i zjedzenie ich nie wywołuje efektów zatrucia (Gaulke 1991 r.).

Okres godowy u V.salvator to czas gwałtownych zachowań z widowiskowymi walkami samców (w dwunożnej postawie tzw. „BP” – charakterystyczna tylko dla kilku gatunków waranów Schuett, Reiserer 2009 r.) rywalizujących o prawo do zapłodnienia samic .
Podobna agresja towarzyszy samym zalotom w wyniku których samice często odnoszą mniej lub bardziej poważne rany.

W naturze samica składa jaja najczęściej w wykopanej przez siebie jamie, termitierze czy też w spróchniałym drzewie. Ilość jaj jest zmienna i zależy od wieku i kondycji samicy, średnio to kilkanaście jaj; może składać je więcej niż raz w roku. Inkubacja w warunkach naturalnych może trwać nawet 9 – 10 miesięcy ( Kratzer 1973 r., Gaulke 1992 r.).

Przeczytaj też  Uromastyx acanthinura - biczogon afrykański

Choć warany te nie są jeszcze zagrożone wymarciem to zmniejsza się ich populacja (w niektórych regionach wręcz drastycznie) wskutek niszczenia ich naturalnych siedlisk oraz zapotrzebowania na mięso i skórę – dodatkowe źródło białka i dochodów ubogiej ludności.

Handel skórami tego gatunku szacuje się na ok . 1 mln. sztuk w skali roku.
Inne części ciała (narządy wewnętrzne) służą jako surowiec do produkcji popularnych leków i afrodyzjaków stosowanych w azjatyckiej medycynie tradycyjnej.

W związku z zamieszaniem i ciągłymi zmianami w systematyce tego gatunku,na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie podać aktualnej liczby podgatunków, które różnią się od siebie wielkością, ubarwieniem i ( lub ) wzorem.
W przyszłości informacje te zostaną zaktualizowane i dopisane.

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: The Water monitor, Common Water Monitor
Nazwa niemiecka: Der Bindenwaran
Nazwa czeska: Varan skvrnitý

 

Podgatunki

  • Varanus salvator salvator (LAURENTI 1768)
  • Varanus salvator adamanensis DERANIYAGALA 1944
  • Varanus salvator bivittatus (KUHL 1820)
  • Varanus salvator macromaculatus DERANIYAGALA 1944
  • Varanus salvator ziegleri KOCH & BÖHME 2010

Synonimy

Stellio salvator LAURENTI 1768: 58
Tupinambis elegans DAUDIN 1802 (in part)
Monitor nigricans CUVIER 1829: 27
Monitor exilis GRAY in GRIFFITH 1831
Monitor bivittatus var. celebensis SCHLEGEL 1844
Hydrosaurus salvator — GRAY 1845: 13
Monitor salvator — BLYTH 1846: 376
Varanus salvator — CANTOR 1847: 635
Hydrosaurus salvator — KELAART 1854: 137
Varanus salvator — BOULENGER 1885: 314
Varanus salvator — DE ROOIJ 1915: 146
Varanus scutigerulus BARBOUR 1932
Varanus salvator salvator — MERTENS 1937
Varanus salvator kabaragoya DERANIYAGALA 1947
Varanus salvator salvator — DE LISLE 1996: 134
Varanus salvator — MANTHEY & GROSSMANN 1997: 292
Varanus (Soterosaurus) salvator — ZIEGLER & BÖHME 1997
Varanus salvator — COX et al. 1998: 107
Varanus salvator celebensis — DE LISLE 2009
Varanus (Soterosaurus) salvator — KOCH et al. 2013

Varanus salvator andamanensis DERANIYAGALA 1944
Varanus salvator andamanensis – MERTENS 1963
Varanus salvator andamanensis — BÖHME 2002
Varanus salvator andamanensis — KOCH et al. 2007

Varanus salvator bivittatus (KUHL 1820)
Tupinambis bivittatus KUHL 1820
Monitor nigricans CUVIER 1829: 27 (fide MERTENS 1963)
Lacerta Bivittatus — CUVIER 1831: 110
Varanus bivittatus — DUMÉRIL & BIBRON 1836: 486
Monitor bivittatus var. javanica SCHLEGEL 1844
Varanus crocodilinus OWEN 1845
Varanus salvator bivittatus — MERTENS 1959: 17
Varanus salvator bivittatus — BÖHME 2002
Varanus (Soterosaurus) salvator bivittatus — KOCH et al. 2013

Varanus salvator macromaculatus DERANIYAGALA 1944
Varanus vittatus LESSON 1834: 307
Varanus salvator nicobariensis DERANIYAGALA 1947
Varanus salvator komaini NUTAPHAND 1987
Varanus salvator komaini — DWYER & PEREZ 2007
Varanus salvator macromaculatus — KOCH et al. 2007
Varanus salvator nicobariensis — MURTHY 2010
Varanus (Soterosaurus) salvator macromaculatus — KOCH et al. 2013

Varanus salvator ziegleri KOCH & BÖHME 2010
Varanus (Soterosaurus) salvator ziegleri — KOCH et al. 2013

Źródło reptile-database.org

Systematyka

Gromada: Reptilia – gady
Podgromada: Lepidosauria – lepidozaury
Rząd: Squamata – łuskonośne
Podrząd: Sauria – jaszczurki
Rodzina: Varanidae – waranowate
Rodzaj: Varanus
Podrodzaj: Soterosaurus
Gatunek: Varanus salvator

Długość życia

15 – 20 lat.

Aktywność

Jest to typowa dzienna jaszczurka, ale znane są przypadki i nocnej aktywności tych waranów (zgłaszane przez m.in. Hagena 1890 r., Wernera 1904 r. oraz Hendricksona 1958 r.), a zamieszczone w „Taxonomy and Biology of Philippine Water Monitors (Varanus salvator)” Maren Gaulke 1992 r.

Wygląd

To masywnie zbudowana jaszczurka, o potężnych, umięśnionych kończynach z dużymi pazurami, długiej szyi i nieproporcjonalnie wąskiej głowie, z ogonem stanowiącym ponad połowę długości całkowitej, bocznie spłaszczonym co świadczy o ścisłych związkach ze środowiskiem wodnym.

Przeczytaj też  Xenagama taylori

Ich ubarwienie bazowe to ciemny brąz wpadający w czerń, z licznymi bladożółtymi plamami i cętkami, układającymi się w poprzeczne rzędy, które z wiekiem zanikają (młode osobniki są bardziej jaskrawo ubarwione).

W naturze zazwyczaj nie przekraczają 2,5 metrów (samice są znacznie mniejsze).

Mimo dostępności na rynku i przystępnej ceny V.salvator nie nadaje się dla adeptów terrarystyki i to bez względu na wiek zainteresowanych ich chowem.

Opiekunem tych wspaniałych i nadzwyczaj inteligentnych jaszczurek powinna być osoba doświadczona w chowie/hodowli innych gadów i świadoma ewentualnych zagrożeń, wynikających nie tyle z charakteru, co z wielkości do jakich dorastają.

Wg hodowców gatunek ten dość łatwo adaptuje się do warunków życia w niewoli i przyzwyczaja się do obecności człowieka, oraz akceptuje bliski z nim kontakt.

Terrarium

Dla jednego dorosłego osobnika zaleca się zbiornik / pomieszczenie o minimalnej powierzchni 6 m.kw., z odpowiednio umocowanymi konarami i gałęziami do wspinaczki, skałki, solidna półka – przy wykonywaniu wystroju należy pamiętać o ciężarze jaki musi wytrzymać każdy element znajdujący się w zasięgu zwierząt oraz o niszczycielskich zapędach waranów.

Jako podłoże gruba warstwa torfu, włókna kokosowego, kory, ziemi lub ich mieszanka umożliwiająca waranom kopanie.

Na wyposażeniu powinien znaleźć się basenik lub miska z wodą (w zależności od wielkości podopiecznego), która skutecznie będzie podtrzymywać odpowiednio wysoką wilgotność, tak ważną dla utrzymania tych waranów w dobrej kondycji i zdrowiu.
Ponadto zbiornik ten będzie pełnił rolę swoistej waraniej toalety.

Przy zapewnieniu wyjątkowo dużej przestrzeni życiowej parę możemy trzymać razem, w przeciwnym wypadku nie będą siebie nawzajem tolerować i może dochodzić do częstych konfliktów między nimi .

Oświetlenie

12-14 godzin dziennie. UVB 5-8%.

Temperatura

W dzień utrzymujemy na poziomie 26-30°C, pod promiennikiem ok 40°C. Z nocnymi spadkami do 20-23°C.

Wilgotność

70-90%.

Żywienie

Staramy się przynajmniej choć w części odzwierciedlić ich dietę w naturze. Maluchy karmimy owadami i innymi bezkręgowcami, a wraz z szybkim wzrostem poszerzamy menu o jaja, gryzonie, ptaki, ryby.

Dymorfizm płciowy

Bardzo trudne – potwierdzenie płci wymaga badania diagnostycznego: endoskopii, usg, rtg lub sondowania.

Oczywiście w przypadku dorosłych osobników widoczny jest dymorfizm płciowy – samce są większe, masywniej zbudowane o szerszej głowie i szerszej podstawie ogona.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach już w wieku ok. 2 lat mogą osiągnąć dojrzałość płciową. Od 4 do 6 tygodni po kopulacji samica składa ok. 15-20 jaj. Jaja inkubujemy w substracie (perlit, wermikulit lub ich mieszanka) zmieszanym z wodą w stosunku 1:1, w temperaturze ok. 30°C. W takich warunkach inkubacja trwa ok. 6 miesięcy. Wyklute warany mierzą ok. 30-35 cm , a nierzadko nawet i 40 cm. Opieka nad maluchami nie powinna sprawiać problemów, możemy trzymać je razem w warunkach podobnych do tych co dorosłe osobniki. Istotnym w chowie młodziutkich osobników jest zapewnienie im wyższej wilgotności (przy dobrej wentylacji), dlatego należy dwukrotnie w ciągu dnia spryskiwać wodą ich terrarium.

Dieta jak najbardziej zróżnicowana, a wielkość podawanej karmówki dostosowana do rozmiarów maluchów.

Nie zapominamy o regularnej suplementacji!

Są wyjątkowo żarłocznymi małymi smokami, dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością i ilością podawanego pokarmu. Efekty przekarmiania będą bardzo szybko widoczne – staną się mniej ruchliwe, a konsekwencją będzie otyłość; największy chyba problem żyjących w niewoli waranów. Dla zwiększenia ich aktywności możemy do zbiornika z wodą wpuszczać im małe, żywe rybki na które będą z wielką ochotą polować.

Z natury bardzo ciekawskie, zainteresowane zwłaszcza tym co dzieje się poza ich terrarium, skorzystają z każdej nadarzającej się okazji do ucieczki.
Waran leśny to jeden z kilku gatunków u którego udokumentowano przypadki kanibalizmu wśród rodzeństwa urodzonego w niewoli (Shine i współpracownicy 1996 r.).

Czytaj więcej  Raport z pierwszego rozmnożenia w Polsce waranów leśnych (Varanus salvator)

Uwagi

W wyniku nie do końca przemyślanych decyzji polskich urzędników nie mających pojęcia o behawiorze czy chowie gadów, gatunek ten został objęty obostrzeniami, które mogą uniemożliwić hodowlę tych wspaniałych „łagodnych olbrzymów” (w porównaniu np. do Varanus niloticus) w naszym kraju.

Tradycją staje się już korzystanie z wiedzy Piotra „Pituophis”, który w pewnych dziedzinach jest wręcz niezastąpiony.
Opracowanie i źródła informacji
Opis opracowali: Sebastian Holewa „varanus” oraz Piotr Prokulewicz „kurimu”, na podstawie doświadczeń „varanusa” oraz źródeł:
– Varanus salvator – India’s Largest Lizard by Ramesh Avadhani
– A Guide to The Monitor Lizards of The World by Daniel Bennett
Biological Journal of Linnean Society
– Taxonomy nad Biology of the Philippine Water Monitors by Maren Gaulke
WLCS Sri Lanka

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Varanus salvator – waran leśny – raport rozmnożeniowy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu