Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
11923
Początkujący, Żółwie – Artykuły

Żółwie – pytania

43. Jakie podłoże zastosować dla żółwi lądowych?

Podłoże dla żółwi lądowych powinno spełniać następujące warunki: – być jak najbardziej zbliżone do występującego w naturalnych warunkach – nie może być połykane przez żółwie np. zbyt małe substraty podłoża, lub zbyt sypka jego konsystencja – nie utrudniać poruszania się zwierząt – nie pleśnieć – nie pylić – zapewniające możliwość kopania i zagrzebywania się całego zwierzęcia. Najbardziej wskazanym i polecanym podłożem dla większości żółwi lądowych jest darń (wycięta z łąki trawą z korzeniami). Umieszcza się ją w terrarium i przy systematycznym podlewaniu stanowi przez długi czas naturalny wycinek stepu. Jest również źródłem pokarmu w postaci roślin tam rosnących. Bardzo dobrze w roli podłoża sprawdza się poza tym kora sosnowa. Można dodatkowo na jej powierzchni ułożyć warstwę siana. Będzie ono stanowiło dodatkowe źródło pokarmu i jednocześnie zapewniało schronienie. Podczas kopania i poruszania się żółwi siano będzie sukcesywnie mieszało się z korą co doprowadzi do powstania pewnej namiastki stepu. Można oczywiście te trzy elementy tj. darń, korę sosnową i siano stosować łącznie w jednym terrarium. Dobrym rozwiązanie dla żółwi związanych z obszarami pustynnymi północnej Afryki (Testudo kleinmanni, Testudo nabeulensis), jest zastosowanie podłoża w postaci gliny lub mieszaniny gliny z piaskiem. Zdecydowanie nieodpowiednimi podłożami dla żółwi są: – wióry, trociny-zaczopowanie jelit – granulat korkowy-zaczopowanie jelit – ziemia ogrodnicza-zaczopowanie jelit plus ewentualne zatrucie zawartymi w niej substancjami chemicznymi – piasek i żwir-zaczopowanie jelit – torf i mielony kokos-zaczopowanie jelit i problemy z układem oddechowym (po wyschnięciu bardzo pylą)ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Żółwie – pytania

  1. Cos jest nie tak z moim żółwiem . Jakoś dziwnie otwiera paszcze i wydłuża szyje jakby chciał zaczerpnąć powietrza . Napręża się przy tym i widać jak się meczy. W momencie łapania powietrza i tego naprężenia powstaje mu takie duże zgrubienie pod ogonem, jakby próbował się wypróżnić. Oprócz tego zupełnie stracił siły. Jest taki wiotki jak go dotykam. Nawet nie próbuje schować się w skorupę, jak robił to dotychczas. Czasami wypluwa z siebie jakaś wydzielinę , jest ona tak jakby zabarwiona krwią . Co mu jest?

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu