Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
3216
Rośliny owadożerne – Artykuły

Wilgotność w hodowli roślin owadożernych

Wilgotność w hodowli roślin owadożernych

Rośliny owadożerne pochodzą z bagien, podmokłych łąk lub tropikalnych puszczy. Do prawidłowego wzrostu, a w szczególności do wytwarzania i utrzymania zdrowych liści pułapkowych, potrzebna jest im wysoka wilgotność. Ponieważ utrzymanie tak wysokiego stężenia pary wodnej w powietrzu jest niemal niemożliwe (a w przypadku, gdy przebywamy często w takim pomieszczeniu, może być to dla nas nawet szkodliwe), należy utrzymać wysoką wilgotność wokół roślin. Oto kilka sposobów:

 • Spryskiwanie

  Jest to chyba najczęściej stosowany sposób zwiększania wilgotności. Dzbaneczniki i cefalotusy najlepiej rosną w terrariach i spryskiwanie jest dla nim dodatkowym sposobem na podniesienie wilgotności (samo z reguły nie wystarcza). Podobnie jest z heliamforami. Sarracenie i darlingtonie nie wymagają tak intensywnego zraszania, niemniej lubią wysoką wilgotność powietrza.

  Jeśli to możliwe postarajmy się o spryskiwacz z zamgławiaczem (potoczną „mgiełką” – np. KWAZAR). Nie uszkodzą nam one roślin. Nie spryskujmy roślin narażonych na bezpośrednie działanie słońca. Nie używajmy twardej wody, gdyż pozostawia ona białe plamy na liściach (zmiękczanie wody opisane jest w dziale 'Podlewanie’).

  Uwaga! Nie spryskujmy rosiczek, byblis, rosolistników i tłustoszy! Może to rozrzedzić kropelki cieczy trawiennej i utrudnić roślinom łapanie owadów. Zraszajmy wodą o temperaturze pokojowej (taką, która stała kilkanaście godzin w tym samym pomieszczeniu co rośliny). Nie spryskujmy również roślin w największe słońce (na oknach wschodnich jest to popołudnie, na północnych południe i popołudnie, na zachodnich popołudnie) – w obydwu przypadkach mogą one doznać szoku termicznego, a w drugim dodatkowo poparzeń słonecznych!

 • Woda na podstawkach

  Rośliny owadożerne, które stoją na podstawkach z wodą mają dzięki niej zapewnioną wyższą wilgotność.

 • Akwarium i terrarium

  Jest to najlepszy sposób hodowli roślin owadożernych. Najprostszą metodą hodowli roślin w akwarium jest po prostu wstawienie ich tam razem z doniczkami i podstawkami. Akwarium możemy dodatkowo wysypać kulkami absorbującymi wodę lub przykryć w 3/4 taflą szkła (pamiętajmy wtedy o częstym wietrzeniu). W akwarium możemy także stworzyć ciekawą kompozycję roślin mięsożernych posadzonych bezpośrednio w podłożu (muszą mieć one jednak bardzo podobne wymagania hodowlane).

 • Połówki plastikowych butelek

  Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność wokół jednego okazu dobrym rozwiązaniem mogą być plastikowe butelki: z dużej (1,5-2 litry), przezroczystej butelki odcinamy górną część i osłaniamy nią roślinę. Dużych, półprzezroczystych, niebieskich, pięciolitrowych butelek po wodzie mineralnej możemy użyć tylko do osłaniania młodych roślinek przed największym słońcem.

 • Podwójna doniczka

  Doniczkę z rośliną umieszczamy w zewnętrznej osłonce (bez otworu drenażowego), wypełnionej torfem lub mchem (mają one zdolność magazynowania wody). Wodę wlewamy tylko do doniczki zewnętrznej.
  Uwaga! W przypadku dzbanecznika, rosolistnika i cefalotusa doniczka z rośliną nie może stać w wodzie!

 • Podstawki ze żwirem lub keramzytem

  Wilgotność wokół jednej rośliny możemy także podnieść stawiając ją na podstawce ze żwirem, piaskiem, drobnymi kamykami lub kulkami zatrzymującymi wilgoć – np. keramzyt.

 • Łazienka

  Łazienka to najczęściej jedno z najwilgotniejszych pomieszczeń w domu. Zależy to jednak od częstotliwości kąpieli i temperatury. W większości przypadków nadaje się jednak do hodowli roślin owadożernych.

 • Hodowla w grupach

  Ustawienie roślin w większej grupie sprawia, że wzajemnie wykorzystują one wyparowywaną przez siebie wilgoć. Wilgoć podnoszą najlepiej rośliny posiadające duże liście.

 • Doniczki samopodlewające

  Zawierają one rezerwuar wody na dnie doniczki który jednocześnie podnosi wilgotność wokół rośliny. Niestety wilgotność podłoża jest w nich zbyt niska dla większości roślin owadożernych.

 • Fontanny pokojowe

  Podnoszą one wilgotność do 40 a nawet 60%. Składają się ze zbiornika wodnego, pompki i rurki, której wylot jest najczęściej umieszczony w ozdobnym wykończeniu fontanny. Możemy wykonać je samemu lub kupić gotowe (np. w OBI, cena około 100-500 zł).

 • Foggery

  Urządzenia rozbijające ultradźwiękami wodę na cząsteczki i roznoszące ją w postaci mgły. Para taka jest jednak stosunkowo sucha i nie nadaje się do jednorazowego zraszania – dobre efekty przynosi fogger włączony na stałe, co jednak jest kosztowne z racji poboru prądu.

Rafał Pitera

Przeczytaj też  Przesadzanie roślin owadożernych


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu